Co się dzieje z Bitcoinem po tym, jak wydobyto 21 milionów?

17.02.2021

Bitcoin jest pod wieloma względami jak cyfrowe złoto. Podobnie jak złoto, bitcoin nie może być po prostu stworzony w sposób arbitralny; wymaga pracy, aby „wyodrębnić. Podczas gdy złoto musi być wydobywane z fizycznej ziemi, bitcoin musi być „wydobywany za pomocą metod obliczeniowych.

Bitcoin ma również zastrzeżenie – określone w jego kodzie źródłowym – że musi mieć ograniczoną i skończoną podaż. Z tego powodu kiedykolwiek wyprodukowanych zostanie tylko 21 milionów bitcoinów. Średnio te bitcoiny są wprowadzane do zasobów bitcoinów ze stałą szybkością jednego bloku co dziesięć minut. Ponadto ilość bitcoinów uwalnianych w każdym z wyżej wymienionych bloków jest zmniejszana o 50% co cztery lata.

Kluczowe wnioski
 • W sumie jest tylko 21 milionów bitcoinów, które można wydobyć.
 • Gdy górnicy bitcoinów odblokują wszystkie bitcoiny, zasoby planety zostaną w zasadzie wyczerpane.Obecnie wydobyto około 18,5 miliona bitcoinów; pozostawia to mniej niż trzy miliony, które nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu.Jednak możliwe jest, że protokół bitcoina zostanie zmieniony, aby umożliwić większą podaż.Podaż bitcoinów jest ograniczona do 21 milionów

  W rzeczywistości jest tylko 21 milionów bitcoinów, które można w sumie wydobyć. Gdy górnicy odblokują tę ilość bitcoinów, zapasy zostaną wyczerpane. Jednak możliwe jest, że protokół bitcoina zostanie zmieniony, aby umożliwić większą podaż. Co się stanie, gdy globalna podaż bitcoinów osiągnie swój limit? Jest to temat wielu debat wśród fanów kryptowalut.

  Obecnie wydobyto około 18,5 miliona bitcoinów. Pozostaje mniej niż trzy miliony, które nie zostały jeszcze wprowadzone do obrotu.

  Chociaż może być tylko maksymalnie 21 milionów bitcoinów, ponieważ ludzie zgubili swoje klucze prywatne lub umarli bez pozostawienia komukolwiek instrukcji dotyczących klucza prywatnego, rzeczywista ilość dostępnych bitcoinów w obiegu może być w rzeczywistości o miliony mniejsza.

  Nagrody za wydobywanie bitcoinów

  Pierwsze 18,5 miliona bitcoinów zostało wydobytych w ciągu dziesięciu lat od pierwszego uruchomienia sieci bitcoinów. Mając do wydania tylko trzy miliony monet, może się wydawać, że jesteśmy na końcowym etapie wydobywania bitcoinów. To prawda, ale w ograniczonym sensie. Chociaż prawdą jest, że znaczna większość bitcoinów została już wydobyta, oś czasu jest bardziej skomplikowana.

  Proces wydobywania bitcoinów nagradza górników kawałkiem bitcoinów po pomyślnej weryfikacji bloku. Ten proces dostosowuje się w czasie. Kiedy bitcoin został uruchomiony po raz pierwszy, nagrodą było 50 bitcoinów. W 2012 roku zmniejszył się o połowę do 25 bitcoinów. W 2016 roku ponownie spadł o połowę do 12,5 bitcoina. 11 maja 2020 roku nagroda ponownie spadła o połowę do 6,25 bitcoina.

  Nagroda będzie się zmniejszać o połowę co cztery lata, aż do wydobycia ostatniego bitcoina. W rzeczywistości jest mało prawdopodobne, aby ostateczny bitcoin został wydobyty około roku 2140. Jednak możliwe jest, że protokół sieciowy bitcoin zostanie zmieniony od czasu do czasu.

  Proces wydobywania bitcoinów zapewnia nagrody bitcoinowe dla górników, ale rozmiar nagrody jest okresowo zmniejszany, aby kontrolować obieg nowych tokenów.

  Wpływ ograniczonej podaży bitcoinów na górników bitcoinów

  Wydawać by się mogło, że grupą osób najbardziej dotkniętych ograniczeniem podaży bitcoinów będą sami górnicy bitcoinów. Niektórzy przeciwnicy protokołu twierdzą, że górnicy będą zmuszeni odejść od nagród blokowych, które otrzymają za swoją pracę, gdy podaż bitcoinów osiągnie poziom 21 milionów w obiegu.

  Bez zachęty zapewnianej przez nagrodę w postaci bitcoinów pod koniec rygorystycznego i kosztownego procesu wydobywania, górnicy mogą nie być zmuszeni do dalszego wspierania sieci. Miałoby to katastrofalne skutki dla bitcoina.

  Wydobywanie to nie tylko proces, w którym nowe tokeny są wprowadzane do ekosystemu; jest to przede wszystkim sposób, w jaki zdecentralizowany blockchain jest wspierany i utrzymywany (w przypadku braku banku centralnego lub innego pojedynczego organu). Jeśli górnicy porzucą swoją pracę, sieć może zostać zmuszona do przejścia w kierunku centralizacji lub całkowitego upadku. Wcześniejsze 

  Nawet po wyprodukowaniu ostatniego bitcoina górnicy prawdopodobnie będą nadal aktywnie i konkurencyjnie uczestniczyć i weryfikować nowe transakcje. Powodem jest to, że każda transakcja bitcoin ma dołączoną niewielką opłatę transakcyjną.

  Opłaty te, choć obecnie stanowią kilkaset dolarów za blok, mogą potencjalnie wzrosnąć do wielu tysięcy dolarów za blok, zwłaszcza w miarę wzrostu liczby transakcji na łańcuchu blokowym i wzrostu ceny bitcoina. Docelowo będzie funkcjonować jak gospodarka zamknięta, w której opłaty transakcyjne są obliczane podobnie jak podatki.

  Uwagi specjalne

  Warto zauważyć, że przewiduje się, że minie ponad 100 lat, zanim sieć bitcoin wydobędzie swój ostatni token. W rzeczywistości, gdy zbliża się rok 2140, górnicy prawdopodobnie spędzą lata na otrzymywaniu nagród, które w rzeczywistości są tylko niewielkimi częściami ostatecznego wydobytego bitcoina. Dramatyczny spadek wielkości nagrody może oznaczać, że proces wydobywania zostanie całkowicie przesunięty na długo przed terminem 2140.

  Ważne jest również, aby pamiętać, że sama sieć bitcoin prawdopodobnie ulegnie znacznym zmianom od teraz do tego czasu. Biorąc pod uwagę, jak wiele stało się z bitcoinem w ciągu zaledwie dziesięciu lat, hard forki, nowe protokoły, nowe metody rejestrowania i przetwarzania transakcji oraz wiele innych czynników może mieć wpływ na proces wydobywania. Prawdą jest również, że w pewnym momencie przed 2140 r. Bitcoin może całkowicie spaść z łask. Może to zasadniczo sprawić, że cały proces stanie się przestarzały, a także pytanie o to, co się stanie, gdy wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy