Co to jest kredyt hipoteczny 80/20?

17.02.2021
Dołącz do społeczności
Wiele firm oferujących kredyty hipoteczne wymaga wpłacenia znacznej zaliczki w wysokości co najmniej 20% na domy, które planujesz kupić. Od czasu niepowodzenia tak wielu kredytów subprime, spadku wartości mieszkań i spowolnienia gospodarczego w USA wymóg ten stał się jeszcze bardziej rygorystyczny. Wcześniej, zwłaszcza gdy ceny mieszkań były wysokie, a rynek mieszkaniowy kwitł, ludzie mogli zaciągnąć tak zwany kredyt hipoteczny 80/20.

Przy hipotece 80/20 kredytobiorca zaciąga dwa kredyty hipoteczne; jeden za 80% ceny zakupu, a drugi za pozostałe 20%.

Kredyt hipoteczny 80/20 oznacza, że ​​pożyczkobiorca faktycznie zaciągnął dwie pożyczki. Inne nazwy tego kredytu hipotecznego to pożyczka piggyback i 100% pożyczki na finansowanie. Jedna pożyczka dotyczy 80% pożyczonych pieniędzy, a druga pożyczki jest warta 20%, czyli zasadniczo tyle, ile zapłaciłoby zaliczka. Pożyczki mogą być oferowane za pośrednictwem różnych firm, co oznacza, że ​​pożyczkobiorca może być odpowiedzialny za dokonywanie płatności na rzecz dwóch różnych firm i pokrycie kosztów zamknięcia dwóch pożyczek. Niektórzy pożyczkodawcy zaoferowali 103% finansowania, co pomogło pokryć te koszty.

Jednym z powodów zaciągnięcia kredytu hipotecznego 80/20 zamiast zwracania się o 100% finansowania od jednej firmy było to, że pozwalało to kredytobiorcom uniknąć płacenia ogromnych kwot w ramach prywatnego ubezpieczenia hipotecznego (PMI). PMI mógłby z łatwością dodać kilkaset dolarów miesięcznie do spłat kredytu hipotecznego, a zaciągnięcie drugiej pożyczki 20% może być faktycznie tańsze niż pożyczenie 100% od jednej firmy.

Istnieje wiele firm oferujących kredyty hipoteczne, które nie oferują już pierwszej i drugiej opcji kredytu hipotecznego ze względu na zwiększoną stopę wykluczenia i spowolnienie gospodarcze. Co więcej, pożyczki te były zwykle oferowane tylko osobom posiadającym doskonałe kredyty i nastąpiły pewne zmiany w tym, co branże pożyczkowe uważają obecnie za dobry kredyt. Niektóre firmy mogą oferować plany 80/10/10 zamiast planów 80/20. Kredytobiorca musi odłożyć 10% i zaciągnąć dwa kredyty na 80% i 10% wartości domu.

Jednym z problemów, który nęka wielu właścicieli domów z pierwszą i drugą hipoteką, jest to, co się dzieje, gdy tracą domy w wyniku przejęcia. Ponieważ 20% kredytu hipotecznego 80/20 zostało zaciągnięte jako forma ubezpieczenia, a pozostałe 80%, druga hipoteka może być nadal należna. Pożyczkodawca z 80-procentowym kredytem hipotecznym ma zwykle prawo do ściągnięcia należności, sprzedając dom komuś innemu, ale ponieważ jest mało prawdopodobne, że osiągnie zysk, nie spłaci drugiego kredytu w wysokości 20%.

Może to oznaczać, że druga firma hipoteczna może zwrócić się do pożyczkobiorcy o spłatę tego, co jest jej winne. Osoby z umowami hipotecznymi 80/20 muszą zrozumieć swoje ciągłe zobowiązania dłużne, które mogą zostać określone przez prawo stanowe lub krajowe, w przypadku utraty domu w wyniku przejęcia. Niektóre osoby muszą ogłosić upadłość, aby rozwiązać tę sprawę.

Tricia ukończyła literaturę na Uniwersytecie Stanowym Sonoma i przez wiele lat często udzielała się w mądryGEEK. Szczególnie pasjonuje się czytaniem i pisaniem, choć jej inne zainteresowania to medycyna, sztuka, film, historia, polityka, etyka i religia. Tricia mieszka w Północnej Kalifornii i obecnie pracuje nad swoją pierwszą powieścią.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy