Co to jest Timebanking?

17.02.2021

Poniższy film wideo, stworzony przez bank czasu Long Beach, pięknie pokazuje, jak działa model oparty na miejscu, pomagający sąsiadowi i sąsiadowi.

Podstawy banku czasu

Timebanking to rodzaj pieniądza. Daj jedną godzinę pracy drugiej i otrzymaj jednorazowy kredyt.

Jednak aby jedna osoba uzyskała kredyt czasu, ktoś inny musi się zgodzić na jego przyznanie. Bankowość czasu ma miejsce, gdy sieć lub krąg członków zgodziło się, że będą przyznawać i otrzymywać kredyty za usługi świadczone przez innych członków. Te sieci nazywane są „bankami czasu.

Aby odnieść sukces, banki czasu potrzebują przywództwa – a może lepszym słowem jest „zarządzanie. Potrzebują umów dotyczących tego, co jest w porządku, a co nie w odniesieniu do zarobków i wydatków. Aby je pokierować, jednym dodatkowym i najważniejszym aspektem banku czasu są podstawowe wartości.

Pięć podstawowych wartości TimeBanking

Edgar Cahn jest twórcą nowoczesnej bankowości czasu. Zauważył, że odnoszące sukcesy banki czasu prawie zawsze działają w oparciu o określone podstawowe wartości. W swojej książce No More Throw-Away People wymienił cztery wartości. Później dodał piątą. Stały się one szeroko rozpowszechniane jako pięć podstawowych wartości bankowości czasu – i większość banków czasu stara się ich przestrzegać. Są mocnym punktem wyjścia do skutecznego banku czasu.

Zasoby Każdy z nas ma coś wartościowego do podzielenia się z kimś innym.

Przedefiniowanie pracy Istnieją formy pracy, za które pieniądze nie są łatwo opłacalne, takie jak budowanie silnych rodzin, rewitalizacja dzielnic, sprawianie, by demokracja działała, promowanie sprawiedliwości społecznej. Kredyty czasowe miały na celu nagradzanie, uznawanie i honorowanie tej pracy.

Wzajemność Pomaganie, które działa jako dwukierunkowa ulica, wzmacnia siłę każdego zaangażowanego – zarówno odbiorcy, jak i dawcy. Pytanie: „Jak mogę Ci pomóc? musi się zmienić, więc pytamy: „Czy pomożesz też komuś? Płacenie go dalej gwarantuje, że razem pomożemy sobie w budowaniu świata, w którym wszyscy będziemy żyć.

Sieci społecznościowe Pomagając sobie nawzajem, tworzymy społeczności wsparcia, siły i zaufania. Społeczność budowana jest przez zapuszczanie korzeni, budowanie zaufania, tworzenie sieci. Korzystając z timebankingu, możemy wzmocnić i wesprzeć te działania.

Szacunek Szacunek leży u podstaw wolności słowa, wolności wyznania i wszystkiego, co cenimy. Szacunek jest sercem i duszą demokracji. Staramy się szanować to, gdzie ludzie są w danym momencie, a nie tam, gdzie mamy nadzieję, że będą w przyszłości.

Dawanie i otrzymywanie TimeBank – cztery rodzaje

Warto pomyśleć o czterech głównych rodzajach giełd banków czasu:

 • 1: 1 – Jedna osoba podwiezie drugą osobę do lekarza.
 • 1: Wiele – nauczyciel jogi zarabia punkty, prowadząc zajęcia jogi dla czterech innych członków.
 • Wiele: 1 – Czterech członków zarabia na sprzątanie ogrodu dla seniora.
 • Many-Many – Wiele osób zarabia kredyty organizując i uczestnicząc w społecznościowej paradzie zwierząt.

Parada zwierząt

Spójrzmy ponownie na ten ostatni, wiele, wiele przykładów – Community Pet Parade. Organizacja Pet Parade może szybko pochłonąć ponad 200 godzin czasu wolontariuszy. Pytanie: Kto wypłaca kredyty?

Odpowiedź: Członek organizacji – jak szkoła lub sam bank czasu – mógł im zapłacić.

Lub (a to się jeszcze nie wydarzyło – ale może) można stworzyć bank czasu, którego głównym celem jest organizowanie corocznej parady zwierząt domowych z korzyścią dla różnych celów w społeczności.

Ponieważ parada jest wydarzeniem publicznym, nikt nie wydaje żadnych kredytów, aby wziąć udział. Organizacja sponsorująca nie otrzymuje w zamian kredytów czasowych.

Ale to nie jest problem. Kiedy wydarzenia społeczne są organizowane przez sponsorującego członka organizacji lub sam bank czasu, kredyty czasowe wypłacane członkom za ich pomoc są postrzegane jako miara inwestycji społeczności. Tym razem „dług kredytowy przyniósł społeczeństwu dobro!

Więcej podstaw

Bankowość czasu została zaprojektowana przez Edgara Cahna, aby zachęcić do takich rodzajów dawania i otrzymywania, które pomogą budować i wspierać rodziny, dzielnice i społeczności – to, co ekonomista Neva Goodwin nazywa „podstawową gospodarką.

Edgar wierzył, że Timebanking może również odegrać potężną rolę w osiągnięciu bardziej równego społeczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ „złota zasada banków czasu jest taka: wszystkie godziny są równe , niezależnie od charakteru czynności. Godzina opieki nad dzieckiem to jednorazowy kredyt. Godzina pomocy prawnej to jednorazowy kredyt. Godzina sprzątania kuchni to jednorazowy kredyt.

Banki czasu mogą używać papierowych notatek do swoich kredytów czasowych.

Wiele banków czasu korzysta z oprogramowania do pomiaru czasu on-line. Oprogramowanie umożliwia śledzenie, kim są członkowie banku czasu, jakie usługi oferują lub szukają oraz jakie usługi faktycznie świadczyli lub otrzymali.

Sąsiedzi pomagają sąsiadom

Sieci Timebank mogą być szeroko otwarte na wszelkiego rodzaju usługi.

Obecnie większość banków czasu korzysta z modelu sąsiadów , którzy pomagają sąsiadom , członkowie mogą swobodnie wybierać, jakie usługi chcieliby zaoferować – innym członkom lub całej społeczności – a także o to, jakich usług zażądają.

Członkami mogą być osoby lub organizacje.

Oferowane i żądane usługi różnią się w zależności od banku czasu – ale istnieje kilka stałych ulubionych. Transport jest jeden. Drobna naprawa domu to inna sprawa. Pomoc komputerowa jest trzecią.

Sieci Timebank mogą zamiast tego kierować reklamy na określone rodzaje usług.

Ukierunkowane TimeBanking

Kiedy szkoła lub okręg szkolny sponsoruje bank czasu dla dzieci, aby zarabiać czas na nauczanie młodszych dzieci, jest to skoncentrowane, ukierunkowane wykorzystanie banku czasu. (Młodsi uczniowie również zdobywają kredyty).

Inny docelowy projekt banku czasu dotyczy wymiaru sprawiedliwości dla nieletnich. Nastolatki zdobywają kredyty czasowe za wolontariat jako nastoletni jurorowie.

Trzecim przykładem docelowego banku czasu lub projektu banku czasu jest omawiana powyżej coroczna parada zwierząt domowych, w której każdy zarabia i wydaje kredyty, aby uczynić coroczną paradę zwierząt wielkim sukcesem!

Mały? Duży?

Banki czasu mogą być małe: zaledwie 20 osób.

Z drugiej strony mogą obejmować tysiące członków.

Najczęściej organizowane są lokalnie. Jednak bank czasu może obejmować kontynenty.

Chociaż podstawowe zasady są ustalone (godzina na godzinę i pięć podstawowych wartości), to, jak skonstruowany jest każdy bank czasu i na czym się skupia, zależy od wyborów jego założycieli, przywódców i członków.

Kto może korzystać z Timebanking?

Obejmuje to osoby, grupy, organizacje, agencje rządowe, kościoły, firmy.

Dotyczy to również każdej organizacji, której pomagają wolontariusze. Wolontariusze mogą zdobyć kredyty czasowe za udzielaną pomoc. Otrzymują jeden kredyt za każdą godzinę pracy.

Należy jednak pamiętać, że w rozliczaniu czasu zarówno otrzymywanie, jak i dawanie mają taką samą wagę. Ludzie nie mogą dawać, jeśli inni nie otrzymają – te dwie rzeczy są ze sobą związane. W obu przypadkach można znaleźć wzajemną wartość.

Możesz skorzystać z banku czasu na dwa sposoby: dołączyć do banku czasu, który został już utworzony – i zacząć świadczyć i otrzymywać usługi z innymi członkami; lub stwórz zespół, aby utworzyć nowy bank czasu i zaprosić ludzi do przyłączenia się.

Co może zrobić Timebanking?

Edgar Cahn, który założył bankowanie czasu, napisał w swojej książce No More Throw-Away People , że za ten nowy rodzaj pieniędzy szuka „przyzwoitości, troski i zamiłowania do sprawiedliwości. To ogromny parasol, a pod nim mieści się wiele rzeczy.

Obecnie najpopularniejszy model banku czasu koncentruje się na sąsiadach, którzy pomagają sąsiadom, aby pomóc najbardziej wrażliwym i zbudować silne poczucie wspólnoty. Jednak w niektórych miejscach ludzie i organizacje traktują gromadzenie czasu jako okazję do zaprojektowania ukierunkowanych zastosowań bankowości czasu do osiągnięcia określonych celów.

Oto tylko niektóre z rzeczy, które ludzie zrobili przy użyciu czasu:

 • Wzmocniono poczucie wspólnoty.
 • Lepsza nauka w szkole.
 • Zredukowano rurociąg między szkołą a więzieniem.
 • Pomogli mieszkańcom mieszkań komunalnych zaoszczędzić pieniądze.
 • Wsparcie pacjentów szpitalnych, gdy wracają do normalnego życia w domu.
 • Wnieśli sztukę i muzykę do społeczności.
 • Seniorzy, którym udzielono pomocy, pozostają w domu z wiekiem.

Dawanie, otrzymywanie – czy każdy jest tak dobry jak drugi?

Powyższy przykład Pet Parade pokazuje coś o dawaniu i otrzymywaniu w banku czasu.

W zależności od kontekstu, Timebanking często przypisuje równą wagę otrzymywaniu i dawaniu.

Organizacja, która sponsorowała paradę, otrzymała setki godzin usług od członków banku czasu. Popadł w „dług. Ale to był plus!

W przeciwieństwie do gospodarki pieniędzy, gdzie dług jest często uważane za złe, dawania i otrzymywania puszkę zarówno być wyceniane jako przyczyniające się do celu budowanie silniejszych więzi we wspólnocie.

Jednak weź pod uwagę to: członek świadczy wiele usług wielu innym członkom. Zarabia mnóstwo kredytów czasowych. Potem odkrywa, że ​​nie może wykorzystać zarobionych godzin na uzyskanie pomocy, ponieważ członkowie nie odpowiadają na jej prośby. To nie jest dobrze. Ten członek będzie czuł, że brak równowagi między dawaniem a otrzymywaniem nie jest dobry: nie będzie sprawiedliwy.

Ten przykład pokazuje, jak banki czasu są zawsze powiązane z naszymi oczekiwaniami i doświadczeniami związanymi z prostym pojęciem dawania i otrzymywania.

Mamy różne oczekiwania. Dawanie i otrzymywanie widzimy poprzez różne soczewki doświadczenia. Niektórzy chcą tylko dawać. Inni przykładają większą wagę do tego, co mogą uzyskać. Niektórzy uważają, że to źle, jeśli dawanie i otrzymywanie nie równoważą się.

W prawdziwym życiu proste równanie 1-1 i godzina dawania = godzina otrzymywania może wywołać głębokie, niezbadane uczucia – a gdy w grę wchodzi wiele osób, może się to skomplikować!

Śledzenie wymian banków czasu i kredytów czasowych

Członkowie Timebank w wielu bankach czasu śledzą swoje wymiany za pomocą oprogramowania do bankowości czasu. Korzystają z oprogramowania do wprowadzania danych o sobie, o tym, co mogą zaoferować i co chcieliby otrzymać, do rejestrowania swoich wymian, śledzenia godzin pracy i poznawania członków banku czasu i wydarzeń.

Koordynatorzy TimeBank używają oprogramowania do:

 • śledzić aktywność w swoim banku czasu
 • zapisać nowych członków
 • informować członków o wydarzeniach i projektach specjalnych
 • pomagać członkom, gdy pojawiają się trudności
 • sporządzać raporty dla sponsorów
 • wysyłać prośby o darowizny i zapisy dla członków
 • prowadzić ewidencję tych płatności i tak dalej.

Dostępnych jest wiele programów do banków czasu. Należą do nich TimeRepublik i hOurWorld’s Time and Talents oraz Community Forge.

W TimeBanks USA zaprojektowaliśmy Community Weaver 3, aby pomóc w zorganizowaniu lokalnych banków czasu pomagających sąsiadom. Użytkownicy mówią nam, że uważają CW3 za łatwe w użyciu dla członków banku czasu. CW3 ma również szereg funkcji, które pomagają liderom i koordynatorom banków czasu zachęcać do dawania i otrzymywania za pośrednictwem banku czasu. Jeśli chcesz obejrzeć krótki film opisujący funkcje CW3 kliknij tutaj.

Finansowanie z TimeBank

Sposoby zapewniania członkom i zwolennikom banku czasu pieniędzy potrzebnych do długoterminowego funkcjonowania banku czasu mogą obejmować:

 • regularne wpłaty członków za otrzymaną wartość;
 • bezpośrednie wpłaty pieniężne jako gest w dobrej wierze;
 • oszczędność kosztów przez członków przyjmujących role i obowiązki przywódcze;
 • pomoc w zbieraniu funduszy poprzez sprzedaż wypieków i inne zbiórki funduszy społeczności;
 • zostać mistrzem i promować bank czasu;
 • dzielenie się historią banku czasu; przedstawienie fundatorom i zwolennikom wartości, jaką giełdy banków czasu zapewniają członkom i ogółowi społeczności.

W świecie zdominowanym przez pieniądze wszystkim bankom czasu pomaga świadomość, że ich trwałość będzie zależeć od tego, czy ich członkowie mają pewność, że bank czasu przyniesie im wartość. Aby wzbudzić lojalność i pełne pasji zaangażowanie członków i mistrzów banku czasu, czym jest ta wartość i jak ją osiąga, musi być jasne, istotne i dobrze zrozumiane.

Nie zawsze jest to łatwe, gdy ludzie dochodzą do relacji polegających na dawaniu i otrzymywaniu z tak różnymi doświadczeniami i oczekiwaniami.

W tym miejscu bardzo pomocne może być określenie i przestrzeganie pięciu podstawowych wartości banku czasu.

Jak mogę się zaangażować?

Zasadniczo istnieją dwa sposoby wykorzystania banku czasu.

Ty (lub Twoja organizacja lub Twój projekt) możesz zostać członkiem istniejącego banku czasu, jeśli jest w pobliżu. Przeszukaj nasz katalog Community Weaver dla banków czasu w Twojej okolicy.

Ale to może nie działać dla Ciebie. Jeśli nie ma banku czasu lub jeśli misja banku czasu w pobliżu różni się od tego, co chcesz osiągnąć, drugą opcją jest utworzenie nowego banku czasu. Poniżej znajduje się opis modelu sąsiada pomagającego sąsiadowi.

Model sąsiad-pomoc-sąsiad – kluczowe elementy

Oprogramowanie do pomiaru czasu

TimeBanki w wielu przypadkach używają oprogramowania do bankowości czasu do zarządzania wszystkimi informacjami dostarczanymi przez członków i do śledzenia wymiany.

Oprogramowanie dostarczane przez TimeBanks USA nosi nazwę Community Weaver. Wśród wielu innych wersji oprogramowania do bankowości czasu są TimeRepublik, Time and Talents oraz Community Forge.

Wiele banków czasu wykorzystuje również media społecznościowe i / lub stronę internetową jako uzupełnienie używanego przez nich oprogramowania do bankowości czasu.

Orientacje

Tutaj członkowie rejestrują się i uczą o TimeBanking. Orientacje są kluczowym krokiem dla nowych członków, aby stać się pełnoprawnymi członkami banku czasu.

Silne orientacje dostarczają nowym członkom informacji na temat nadrzędnego celu banku czasu, podstawowych wartości TimeBanking, sposobu działania oprogramowania banku czasu, sposobu przeprowadzania wymian, obowiązków członkostwa i nie tylko.

Orientacje mogą być grupowe lub indywidualne. Mogą być formalne, z ustalonym harmonogramem i zaplanowanymi działaniami lub bardziej nieformalne: usiądź w małej grupie, posłuchaj, jak koordynator opisuje, o co w tym wszystkim chodzi, poznaj oprogramowanie, a następnie zadaj pytania.

W orientacji grupowej liderzy orientacji często starają się upewnić, że każdy nowy członek zgodził się na wymianę, która sprawi, że doświadczenie stanie się realne na wczesnym etapie.

Comiesięczne spotkania banku czasu (zwykle potlucks)

Sąsiad pomagający sąsiadowi TimeBanks wykorzystuje potlucks członków jako sposób na budowanie wymiany między członkami.

Spotkania działają najlepiej, jeśli odbywają się regularnie, aby członkowie mogli zaplanować je w swoim kalendarzu. Dla wielu TimeBank pechy są KLUCZOWYM elementem, ponieważ to tutaj ludzie spotykają się i poznają innych członków TimeBank oraz dowiadują się, kto wymienia czym.

Comiesięczne potlucks pomagają budować relacje, które zasilają TimeBank. Są również przydatne w kontaktach zewnętrznych, więc są ogólnie otwarte i zapraszają osoby niebędące członkami, które są zainteresowane dołączeniem do TimeBank.

Potluck to miejsce do świętowania i dzielenia się. Należy przypomnieć o podstawowych wartościach. Aby ogłosić wydarzenia. Dobra zabawa i zajęcia, które pomogą członkom TimeBank poznać wszystkie wspaniałe rzeczy, które robią inni członkowie.

Projekty TimeBank, wydarzenia

Projekty i wydarzenia TimeBank tchną własne życie w TimeBank, wzywając członków banku czasu do głośnych marzeń o tym, co chcą zrobić i osiągnąć.

Pomyśl o zrobieniu 300 setek kanapek dla schronisk dla bezdomnych.

Lub malowanie przejścia podziemnego, na którym w każdy weekend zbiera się lokalny targ.

Lub dzień dobrego samopoczucia, który celebruje i uczy wielu sposobów na zachowanie zdrowia i siły.

Na tym froncie ogranicza nas „tylko nasza wyobraźnia! Dwa świetne źródła pomysłów to grupa TimeBank Coordinators Idea Exchange na Facebooku dla koordynatorów banku czasu oraz TimeBank Knowledge Commons.

Możesz również przejść do naszego katalogu TimeBank, aby sprawdzić, co oferują różne TimeBank.

Podręczniki TimeBank

TimeBanks mają zasady i informacje, którymi muszą się dzielić. Obejmują one wymagania członkostwa, wytyczne dotyczące przeprowadzania giełd w TimeBank, role przywódcze i tak dalej.

Nawet powiedzenie „będziemy mieć jak najmniej polis jest polityką!

Banki czasu różnią się znacznie pod względem poziomu formalności polityk i stosowanych przez nie procedur. Na przykład niektórzy wymagają od nowych członków przedstawienia referencji, sprawdzenia przeszłości i wzięcia udziału w szkoleniu informacyjnym przed zatwierdzeniem ich członkostwa.

Podręcznik jest miejscem, w którym można znaleźć te informacje. Może być wydrukowany. Lub Twój TimeBank może chcieć mieć to dostępne online, albo w oprogramowaniu do banku czasu, albo za pośrednictwem strony internetowej lub grupy na Facebooku.

Organizowanie banku czasu

Opisaliśmy rzeczy, które robi Bank Czasu Sąsiad Pomagający Sąsiadowi. Ale żeby to zrobić, potrzebuje też jakiejś struktury.

Wszystkie banki czasu mają wspólne pewne kluczowe elementy – ale to, w jaki sposób połączą te elementy, będzie zależeć od celu banku czasu, tego, kim są członkowie i co zrobią, aby ten cel osiągnąć.

Na przykład bank danych hrabstwa Dane w Madison, WI to bank czasu między sąsiadami. Ale obejmuje również sąd dla młodzieży! Z drugiej strony, były Sąd Młodzieży DC w Waszyngtonie (niestety w tym czasie pozbawiony środków, ale starający się odrodzić) był samodzielnym bankiem czasu specjalnego przeznaczenia. Aby zobaczyć sąd dla młodzieży Timebank w akcji, obejrzyj ten film.

Przywództwo TimeBank

Banki czasu potrzebują przywództwa. Bez tego nie da się ich utrzymać. Potrzebują przywództwa działającego na różnych poziomach.

Istnieje codzienne przywództwo, które pomaga w wymianie członków, którą prowadzą koordynatorzy banku czasu. Koordynatorzy mogą być nieopłacanymi członkami banku czasu. Alternatywnie mogą to być pracownicy opłacani.

Następnie jest kierownictwo, które ustala zasady, praktyki i kluczowe decyzje, które kształtują bank czasu. To też jest istotne. Może działać na różnych poziomach formalności. Kierownictwo może obejmować:

 • nieformalny zespół przywódczy otwarty dla wszystkich członków gotowych do podjęcia działań
 • komitet doradczy, który jest powoływany przez założycieli i regularnie organizuje spotkania, lub
 • bardziej formalnie, rada ze statutem, której członkowie są wybierani lub powoływani na zasadach określonych w regulaminie.

Który z tych poziomów formalności będzie miał zastosowanie, będzie często zależał od tego, jak długo upłynął bank czasu. Im dłużej istnieje bank czasu, tym bardziej formalne będzie kierownictwo.

Zespół startowy TimeBank

Uruchomienie banku czasu wymaga szeregu umiejętności i zdolności.

Potrzeba przynajmniej jednej „osoby-osoby, której pasją będzie łączenie ludzi.

Będziesz także potrzebować osoby, która kocha porządek i strukturę, będzie prowadzić uporządkowane zapisy, sporządzać protokoły ze spotkań i tak dalej. Pomocne są regularne spotkania i jasne oczekiwania wobec liderów i członków. Jednocześnie zbytnia koncentracja na polityce, zasadach i procedurach może przeszkodzić w dawaniu i otrzymywaniu, charakterystycznej dla silnego banku czasu.

Bardzo rzadko pojedyncza osoba tworzy i buduje nowy bank czasu. Częściej potrzeba dedykowanego zespołu start-upów, aby osiągnąć właściwą równowagę między liderami z umiejętnościami i perspektywami budowania relacji i budowania struktury.

Koszty banków czasu

Giełdy bankowe znajdują się poza gospodarką pieniężną.

Z tego powodu panuje powszechne przekonanie, że banki czasu nie powinny potrzebować pieniędzy. Ale koszty nieuchronnie pojawiają się, nawet jeśli członkowie wykonują pracę polegającą na prowadzeniu banku czasu dla kredytów czasowych. Telefony, komputery, miejsca spotkań, paliwo, jedzenie. Okazjonalna profesjonalna pomoc. Wszystko to kosztuje.

Na przykład: W przypadku banków czasu prowadzonych przez członków sąsiadów, którzy pomagają sąsiadom i nie mają opłacanego personelu, koszty mogą nadal rosnąć do 20 USD lub więcej na członka rocznie. Zatrudnienie pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin może szybko podnieść tę kwotę do około 80 USD rocznie. A bank czasu z pełnym personelem i konkretnym celem może kosztować znacznie więcej – do kilkuset dolarów na członka rocznie.

Istnieje również koszt nadrzędnej infrastruktury wspierającej ruch banków czasu: strony internetowe (w tym ta), oprogramowanie do bankowości online, materiały informacyjne, szkolenia oraz porady i wsparcie techniczne. Według przybliżonych szacunków, dodają 10 dolarów na członka banku czasu rocznie na ogólne wsparcie.

Utrzymanie bankowości czasu

Aby bankowanie czasu było naprawdę trwałe, koszty budowy banków czasu i większej infrastruktury powinny być ponoszone głównie przez sam ruch. Ale na poziomie lokalnym wiele banków czasu zmaga się z osiągnięciem swoich celów przy zbyt małej ilości pieniędzy, a na ogólnym poziomie ruchu organizacje takie jak TimeBanks USA również stoją przed wyzwaniem związanym ze zrównoważonym rozwojem. Na przykład oprogramowanie, komunikacja i szkolenia, na których opierają się banki czasu, są w większości bezpłatne i istnieje łatwe i powszechne oczekiwanie, że tak właśnie powinno być.

Pytanie brzmi: kto poniesie te koszty i dlaczego?

Oznacza to dokładne spojrzenie na każdy poziom. Kto otrzymuje wartość, a kto wniesie swój wkład? Czy członkowie banku czasu wystąpią naprzód i wpłacą roczne składki? Czy liderzy banku czasu będą wspierać infrastrukturę w szerszym sensie? Czy inne osoby, które nie są bezpośrednio zaangażowane, wniosą wkład?

Powody, dla których warto wspierać TimeBank

Pytanie zawsze będzie brzmiało: dlaczego? Faktem jest, że wszyscy zaangażowani będą nieustannie zastanawiać się, jaką wartość otrzymają za włożony wysiłek i pieniądze, które mogą wnieść.

Oto krótka lista powodów, dla których członkowie i inne osoby będą przyczyniać się do finansowania banku czasu:

 • Za pomysł i podstawowe wartości ucieleśnione przez bank czasu i jego członków.
 • Aby mieć znaczące relacje i możliwość spotkania się z ludźmi, raczej nie spotkaliby się w inny sposób.
 • Za usługi, na które członkowie nie mogli sobie pozwolić za pieniądze.
 • Aby zbudować silniejsze poczucie siebie i wspólnoty.
 • Aby spełnić własne poczucie misji i celu.

Specyfika – klucz do zrównoważonego rozwoju

Pięć propozycji wartości to dobry początek. Ale same w sobie są zbyt obszerne i ogólne, aby mogły być czymś więcej niż tylko przybliżonym przewodnikiem do celów zrównoważonego rozwoju.

Na wszystkich poziomach – od lokalnego po regionalny, krajowy i międzynarodowy – liczą się szczegóły.

Niezależnie od tego, czy za pośrednictwem mediów społecznościowych, osobiście czy telefonicznie, oznacza to, że należy wykonać pracę polegającą na wyciągnięciu ręki i nauczeniu się, a następnie potwierdzeniu:

 • Jakie są konkretne rodzaje relacji, których członkowie chcą i których szukają?
 • Jakie konkretne usługi chcą dawać i otrzymywać członkowie i jak bardzo je cenią?
 • W co specyficzne sposoby, jest ich osobistym i rozwoju swojej społeczności za wsparcie? A jak konkretnie?
 • Jak, w szczególności, jest ich własne poczucie misji i celów obsługiwane?

Jeśli zostaną one aktywowane, ludzie, którzy otrzymają wartość za pośrednictwem Twojego banku czasu, chętnie staną się najlepszymi ambasadorami trwałego zrównoważonego rozwoju. Ale obiecujących ambasadorów trzeba prosić i zapraszać, aby się tym zajęli! A potem trzeba ich rozpoznać i podziękować.

Dotyczy to wszystkich poziomów ruchu bankowego. I tak, to jest wyzwanie. Ale niezłe wyzwanie – bo na szczęście o to chodzi w bankowaniu czasu!

Podsumowując: drzewo banku czasu

Drzewo może być użyteczną metaforą banku czasu.

Zakorzenione w społeczności, misja banku czasu, pragnienia i pasje jego członków oraz podstawowe wartości TimeBanking, banki czasu rozwijają się w organiczny, różnorodny sposób.

Ponad korzeniami, pień oznacza reguły i role, polityki i działania potrzebne do codziennego funkcjonowania banku czasu, jego ewolucji i wzrostu.

A potem jest korona owocująca – i wszystkie dobre rzeczy, które wynikają z działań członków: potlucks, wymiany, orientacje.

Metafora zwraca uwagę na kwestię zrównoważonego rozwoju.

Podobnie jak drzewa, banki czasu muszą rosnąć proporcjonalnie. Wzrost oznacza głębsze korzenie; grubszy pień; większa korona. Rozwój to także dynamiczna interakcja ze środowiskiem naturalnym.

To są sprawy, o których należy pomyśleć i podjąć działania.

Na koniec mam nadzieję, że to (dość długie!) Wprowadzenie było pomocne i że twoje wysiłki związane z gromadzeniem czasu – cokolwiek to będzie – przyniosą korzyści tobie i innym, i że z czasem będzie rosło i prosperowało.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy