Czego się spodziewać, gdy nastąpi halving bitcoina

17.02.2021
Category: Mieć Wpływ
Jacob Donnelly
Czego się spodziewać, gdy nastąpi halving bitcoina

Jest to wydarzenie, które w równym stopniu przynosi przewidywalność i niepewność.

Od blisko roku górnicy i inwestorzy bitcoinów przygotowują się do zmiany sieci nazywanej „halvingiem. Jutro około godziny 18:00 czasu UTC dotacja wykorzystywana przez sieć bitcoin do rekompensat dla górników spadnie z 25 BTC do 12,5 BTC i nigdy więcej nie wzrośnie.

Jednak pomimo jego planowanego przybycia, wielu w branży nie jest pewnych, jak znaczący może to mieć wpływ na wciąż niestabilną cenę bitcoina i kondycję walidatorów transakcji rozproszonej sieci płatniczej (zwanej również górnikami).

Zaprogramowana funkcja w kodzie, dotacja bitcoin kontroluje podaż nowych bitcoinów, które są wypuszczane na rynek z każdym nowym blokiem. Kiedy bitcoin został uruchomiony po raz pierwszy, górnik mógł zarobić 50 BTC za zapieczętowanie bloku w księdze blockchain. Jednak po 210 000 bloków, czyli około czterech latach, nagroda została zmniejszona o połowę do 25. A jutro, gdy blok 420 000 zostanie zapieczętowany, górnicy otrzymają nagrodę w wysokości 12,5 bitcoina.

Zgodnie z obecnymi ustaleniami, tylko 21 milionów BTC zostanie kiedykolwiek wydobytych, a liczba ta wymagałaby konsensusu wszystkich lub większości użytkowników bitcoinów, aby zmienić.

Ponieważ liczba ta nie zmienia się ani nie staje się nieregularna, podaż nowych bitcoinów jest stała, przewidywalna. Dla handlowców to stłumiło niepewność co do tego, ile nowych bitcoinów może nagle pojawić się na sprzedaż, a dla górników stanowiło dla nich stałą zachętę do dalszego prowadzenia księgi bitcoinów.

Komplikuje się jednak to, że nie wszyscy handlowcy są altruistami i że wydobycie kosztuje pieniądze, a ponieważ cena bitcoina wpływa na inne obszary ekosystemu, niektórzy uważają, że ta delikatna równowaga może zostać zmieniona przez halving.

Petar Zivkovski, dyrektor operacyjny w WhaleClub, argumentuje, że cena bitcoina spadnie po halvingu, ponieważ jest to prawdopodobne wyjście dla spekulacyjnych kupujących.

„Wpływ halvingu na cenę o połowę był odczuwalny od września ubiegłego roku, kiedy cena wahała się w granicach 200 dolarów. W tym czasie inteligentne pieniądze zaczęły kupować bitcoiny w fazie rynkowej powszechnie znanej jako akumulacja .

Jaki więc wpływ na sieć będzie miało zmniejszenie o połowę? Co się stanie z ceną? Czego może się spodziewać przeciętny inwestor lub użytkownik bitcoinów – a czego nie – po dokonaniu halvingu?

CoinDesk przeprowadziło ankietę wśród wielu ekspertów rynkowych.

Nie będzie Armagedonu

W pewnym momencie niektórzy górnicy wyrazili obawę, że zmniejszenie o połowę może wpłynąć na ich rentowność, na tyle, że niektórzy zostaną zmuszeni do odłączenia się. Chandler Guo, założyciel Bitbank i jego spółki zależnej BW, był jednym z tych członków społeczności.

Na początku czerwca przekonywał, że „jeśli cena nie wzrośnie bardzo szybko, dwa razy, oznacza to, że wiele starszych maszyn zostanie wyłączonych. Muszą się zamknąć .

Ponadto ostrzegł, że 300 petahaszów starszych maszyn może zostać wymuszonych z sieci. Ale od czasu tego wywiadu cena wzrosła z 530 do 650 dolarów, co oznacza, że ​​ta dynamika uległa zmianie.

Teza Guo skupiała się na przekonaniu, że jeśli weryfikacja transakcji zajmie więcej czasu, osoby fizyczne stracą prawa głosu w sieci, co może ostatecznie obniżyć cenę. Gdyby tak się stało, zwłaszcza w przypadku obniżenia wynagrodzenia o połowę, zyski górników mogłyby się zmniejszyć, utrudniając ciągłe wydobycie.

Eric Lombrozo, założyciel Ciphrex i współpracownik zespołu deweloperów Bitcoin Core o otwartym kodzie źródłowym, powiedział w czerwcu, że jest możliwe, że takie zdarzenie może mieć miejsce, ale na podstawie analizy historycznej prawdopodobnie zmniejszy się zasięg jakiegokolwiek wpływu. .

Powiedział CoinDesk:

„W przeszłości mieliśmy już o połowę mniej… a także zaobserwowaliśmy znaczące nagłe spadki cen bitcoinów – obie te sytuacje oznaczają niższe krótkoterminowe przychody górników. W żadnym przypadku nie zaobserwowaliśmy znaczącego spadku hashratu .

Hashrate może spaść

Chociaż Armageddon nie jest tuż za rogiem, istnieje zgoda, że ​​hashrate w sieci, która obecnie wynosi 1,54 eksahashów na sekundę, ulegnie niewielkiemu spadkowi.

Marco Streng, dyrektor generalny firmy świadczącej usługi górnicze, Genesis Mining, nie przejmuje się tym jednak zbytnio. „Myślę, że z powodu zmniejszenia o połowę niewielki spadek hashratu jest realistyczny, powiedział.

Terrence Thurber, współzałożyciel i dyrektor generalny hostowanej kopalni bitcoin Oregon Mines, powtórzył przewidywania Strenga dotyczące pewnego spadku całkowitego hashratu w sieci.

„Nadal uważamy, że całkowity współczynnik hashowania sieci spadnie o około 10% po zmniejszeniu o połowę, ponieważ starszy sprzęt, który nie jest już ekonomicznie opłacalny, opuści sieć. Maszyny późniejszej generacji… odrobią luz , powiedział CoinDesk.

W innym miejscu dyrektor generalny BitFury, Valery Vavilov, wyraził optymizm co do zmniejszenia o połowę, choć przyznał, że jego firma spodziewa się pewnego spadku hashratu.

„Spodziewany jest pewien spadek hashrate sieci bitcoin (po halvingu) i uważamy, że będzie to nieznaczne – powiedział CoinDesk, dodając:

„Najważniejsze jest to, że nawet jeśli hashrate spadnie, nie zagrozi to bezpieczeństwu sieci bitcoin.

Nie wpłynie to na koszty wydobycia

Ale spadek hashratu nie będzie tak znaczący, przede wszystkim dlatego, że jedynym rzeczywistym kosztem, jaki mają górnicy, jest energia elektryczna.

Eric Mu, dyrektor ds. Marketingu w HaoBTC, firmie wydobywczej z około 5,5% hashratu, wyjaśnił, że efekt zmniejszenia o połowę prawdopodobnie nie będzie natychmiastowy.

„Większość kosztów jest utopiona w postaci sprzętu górniczego i infrastruktury, przynajmniej tak jest w naszym przypadku – powiedział.

Halvingowa impreza Litecoina, która odbyła się 25 sierpnia 2015 r., Potwierdza przekonanie Mu i Lombrozo, że efekt nie będzie znaczący.

Kiedy doszło do halvingu, hashrate wynosił 1,19 TH / s. W kolejnych dniach spadł on do 1,11 TH / s, co stanowiło tylko 7% spadek.

Charlie Lee, twórca Litecoina i dyrektor inżynierii w Coinbase, wyjaśnił, dlaczego spadek był tak mały w poście na Reddicie.

Wyjaśnił, że ponieważ elektrownie wodne w Chinach wytwarzają zbyt dużo energii elektrycznej, czasami dostarczają górnikom darmową energię elektryczną w zamian za udział w przychodach. Górnicy mogą zarobić o połowę mniej na zmniejszeniu o połowę, ale przy darmowej energii elektrycznej argumentował, że nadal są opłacalni.

Cena spadnie

Jednak, jak wpłynie to na cenę, dopiero się okaże.

Jak zauważył Zivkovski, inteligentne pieniądze – instytucje, profesjonalni handlowcy i znający się na rzeczy bitcoinery – polegały na plotkach i cyklu wydarzeń. Można się spierać, że wczorajsza blisko 10% korekta cen była już sygnałem, że zaczyna się to dziać.

Zivkovski powiedział do CoinDesk:

„To klasyczny cykl„ kup plotkę, sprzedaj wydarzenie . W tym przypadku zdarzeniem jest halving. W większości sprytne (i cierpliwe) pieniądze nie chcą już się gromadzić. Wartość ich zasobów wzrosła ponad trzykrotnie .

A po zmniejszeniu o połowę akumulatory zaczną starać się zlikwidować te udziały, wyjaśnił Żiwkowski.

„Jednak po halvingu emocje opadną. Bitcoin, sieć, nie zmienił się zasadniczo ani znacząco w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – powiedział.

Chociaż nie potrafił precyzyjnie przewidzieć ceny, powiedział, że gdy akumulatory osiągną zyski, „ukształtuje się wyższy poziom wsparcia i cykl powoli nabierze kształtu.

Później cena wzrośnie

Chociaż cena może spaść w perspektywie krótkoterminowej, pozostaje niejasne, jak podaż i popyt zmienią się po redukcji o połowę, jeśli w ogóle.

Górnicy zarabiają dziś 25 BTC, ale nie wiadomo, czy sprzedają w tym samym tempie, aby utrzymać działalność teraz, gdy cena wzrosła. Wraz ze wzrostem cen mogą nawet trzymać więcej bitcoinów niż normalnie.

Tak czy inaczej, tempo, w jakim mogliby potencjalnie sprzedawać nowe bitcoiny na rynku, niewątpliwie spadnie, co może oznaczać, że przy założeniu, że popyt nie spadnie, kupujący będą musieli nabyć bitcoiny z rynku, co spowodowałoby wzrost ceny.

Gdzie nie ma pewności, o ile wzrośnie cena.

„Cena bitcoina po halvingu normalnie powinna wzrosnąć, ponieważ malejąca podaż spełnia rosnące zapotrzebowanie – wyjaśnił Thurber. „Nie wiadomo, ile wzrost ceny został już uwzględniony w obecnej cenie.

Ale kiedy opadnie kurz zmniejszający się o połowę, Thurber uważa, że ​​cena będzie jeszcze wyższa niż w ostatnim okresie.

„Zakładając, że wartość 445 USD w maju jest przed wywołanym o połowę wzrostem, cena projektu po całkowitym wchłonięciu o połowę powinna być w przybliżeniu dwukrotnie wyższa, około 900 USD. Osiągnięcie tej teoretycznej równowagi prawdopodobnie zajmie kilka miesięcy, jeśli do niej dojdzie .

Postęp będzie kontynuowany

Ostatecznie, bez względu na wynik, bitcoin był tu już wcześniej.

Zmniejszył się o połowę, niektórzy ludzie przestali wydobywać, ale potem opadł kurz i sieć się rozrosła, co będzie trwało do momentu wydobycia wszystkich 21 milionów BTC.

W miarę jak sieć wciąż się rozwija i umacnia, staje się jasne, że nawet zdarzenie tak wstrząsające jak halving może tylko potwierdzić dalsze istnienie bitcoina.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy