Czym do cholery jest Bitcoin (i jak to działa)?

17.02.2021

Bitcoin to cyfrowa waluta, stworzona po to, by wyeliminować pośredników (czytaj: banki) i oddać kontrolę nad walutą i jej wartością w ręce użytkowników. Ale dlaczego istnieje i jak i gdzie można używać Bitcoin? Mamy nadzieję, że możemy udzielić Ci tutaj odpowiedzi.

Bitcoin istnieje od 2009 roku, ale dopiero w ciągu ostatnich kilku lat odnotował prawdziwą trakcję, ponieważ wzrosła popularność wśród głównych sprzedawców detalicznych i zainteresowanie mediów. Użytkownicy stworzyli skomplikowane operacje „wydobywcze iw niektórych przypadkach stracili wirtualne fortuny, gdy wartość bitcoinów rosła i spadała wraz z ich rosnącą popularnością i cyklami koniunktury i załamań – podobnie jak waluty papierowe.

Jak to działa?

Jak powiedzieliśmy wcześniej, Bitcoin jest całkowicie cyfrowy i używa szyfrowania do kontrolowania jego dystrybucji i tworzenia. Według CNN istnieją trzy sposoby na zdobycie bitcoinów. Najłatwiej jest je kupić na giełdzie, podobnie jak w banku, aby wymienić walutę, gdy planujesz podróż za granicę.

Przykłady popularnych giełd to Bitstamp, Bitfinex i Coinbase. Wszystko, co musisz zrobić, to kupić Bitcoiny za pomocą tradycyjnej waluty i jesteś gotowy do pracy. Możesz także przesyłać Bitcoiny między użytkownikami.

Monety są przechowywane w „portfelu znajdującym się w aplikacji mobilnej lub aplikacji komputerowej, który obsługuje wysyłanie i odbieranie wszystkich transakcji Bitcoin. Chociaż sama sieć jest zdecentralizowana, wszystkie transakcje są umieszczane w księdze publicznej, aby umożliwić weryfikację płatności i zapobiegać oszustwom.

Co to jest „wydobycie?

Chociaż opisaliśmy dwa sposoby zdobywania Bitcoinów, w rzeczywistości możesz „wydobywać monety. Wydobywanie polega na zainstalowaniu na komputerze aplikacji komputerowej, która jest używana do obsługi przetwarzania w tle wymaganego do obsługi sieci. „Górnicy są nagradzani Bitcoinami za swój udział. Jednak nie każdy może wydobywać, mówi Bitcoin, ponieważ wymaga teraz pewnej zaawansowanej mocy obliczeniowej ze względu na rozwój sieci. Aby dowiedzieć się więcej o procesie i potrzebach, odwiedź witrynę BitcoinMining.com.

Kto akceptuje Bitcoiny?

Bitcoiny są akceptowane przez wiele różnych małych i dużych firm. Microsoft dodał Bitcoin jako metodę transakcji w 2014 roku, raporty Coinbase, a inni sprzedawcy, w tym Dell, Dish Network, Overstock i sprzedawca części komputerowych Newegg, również pozwolą Ci korzystać z Bitcoinów. Nie przeszkadza to w korzystaniu z Bitcoinów do płacenia za transakcje między Tobą a kimś innym. Tak długo, jak mają własny „portfel, proces płatności przebiega podobnie.

Czy to jest bezpieczne?

Pomimo tego, że sieć jest skonfigurowana w taki sam sposób, jak sieci wymiany plików peer-to-peer, sieć jest ogólnie bezpieczna. Większość problemów związanych z bezpieczeństwem wynika z błędu użytkownika, twierdzi Bitcoin, w wyniku którego użytkownicy tracą lub przypadkowo usuwają klucze bezpieczeństwa swoich Bitcoinów. Organizacja przyznaje również, że od czasu do czasu pojawiały się luki w zabezpieczeniach, chociaż twierdzi, że działa szybko, gdy znajdzie problem.

Czy ludzie używają go do nielegalnych celów?

Tak, z biegiem czasu Bitcoin znalazł zastosowania do różnych, niezbyt optymistycznych zastosowań, a CNN nazywa go „walutą z wyboru dla nielegalnych działań. Chociaż użycie słów może być trochę szorstkie, opis jest oparty na pewnych faktach. Ankieta przeprowadzona na początku tego roku wykazała, że ​​użytkownicy narkotyków używali Bitcoinów do kupowania narkotyków w tak zwanej „ciemnej sieci, podczas gdy eksperci ds. Bezpieczeństwa narodowego twierdzą, że ISIS używa Bitcoinów do finansowania swoich działań poza wykrywaniem władz.

Jakie są zalety?

Jeśli chodzi o transakcje elektroniczne, transakcje Bitcoin mają średnio znacznie krótszy czas przetwarzania niż inne metody elektroniczne, takie jak PayPal, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że nie ma przelewu do twojego banku ani nic, twierdzi Coindesk. O wiele trudniej jest też stworzyć fałszywe obciążenia zwrotne – płatność przepada na zawsze po wysłaniu. Wreszcie, ponieważ nie ma żadnych identyfikowalnych danych osobowych przesyłanych podczas transakcji, nie ma możliwości kradzieży tożsamości, co czyni ją znacznie bezpieczniejszą niż typowe transakcje kartą kredytową.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy