Czym dokładnie jest Bitcoin?

17.02.2021
Category: Bitcoin Jest

Nowa książka opowiada historię i dostarcza łatwego do zrozumienia wyjaśnienia, na temat szeroko poruszanej kryptowaluty

„Bitcoin to jedno z najbardziej zagmatwanych frazesów ostatnich lat. Na szczęście Paul Vigna i Michael Casey, dwaj reporterzy finansowi z Wall Street Journal , wyjaśniają, jak powstała cyfrowa waluta, czym jest i jaki ma potencjał, aby przekształcić bankowość, finanse i wiele zakorzenionych systemów w rządach i poza nimi w ich nowym książka, The Age of Cryptocurrency .

Infrastruktura technologiczna kryjąca się za bitcoinem, choć nie jest tak omawiana w popkulturze, jak sama waluta, jest tym, co autorzy uważają za prawdziwie rewolucyjne. Mówiąc najprościej, obaj argumentują, bitcoin zapewnia ludziom możliwość nawiązania nowego związku z pieniędzmi.

Smithsonian.com rozmawiał na ten temat z Vigną i Casey przez telefon, a także o ogromnej zdolności pieniądza cyfrowego do zapewnienia dostępu do około 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którzy nie mają konta bankowego, co oznacza, że ​​nie mają konta w instytucji finansowej. .

Jak opisałbyś bitcoina laikowi?

Vigna: Najłatwiej opisać to pieniądzem cyfrowym. Wiem, że wywołuje wiele kolejnych pytań, ale po przyswojeniu i wymyśleniu wszystkiego, to naprawdę wszystko, czym są cyfrowe pieniądze. Są to pieniądze, które są utrzymywane przez oprogramowanie, a nie wspierane przez rząd, i to jest największy zwrot, którego ludzie nie mogą pojąć. Jak możesz mieć pieniądze, które nie są wspierane przez rząd? Bitcoin to zdecentralizowany system, nie ma jednego komputera, który nim steruje.

Casey: Pierwszą rzeczą, którą musisz zrozumieć, jest to, że pieniądze nie są tym, czym myślisz, że są. Pieniądze to nie kawałek papieru w portfelu. Pieniądze nie są złotą monetą. Pieniądze nie są rzeczywistym tokenem. To tylko symbole służące do zarządzania systemem.

Pieniądz to system wartościowania rzeczy i tworzenia środka wymiany między jednostkami. Bitcoin zrewolucjonizował ten system. Obecnie system ten jest scentralizowany za pośrednictwem banków. Banki kierują naszym systemem monetarnym. Bez banków nie mielibyśmy pieniędzy, które mamy. Cóż, jest to system, który pozwala nam przesyłać pieniądze do siebie bez tych banków, które są pośrodku tego wszystkiego. Bitcoin to cyfrowy, zdecentralizowany system pieniężny.

Gdyby zwykła osoba chciała dziś zacząć używać bitcoina, jak to wygląda i jak mogłaby zacząć to robić?

Vigna: Jeśli chciałbyś zacząć używać bitcoinów, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest otwarcie konta online. W żargonie świata bitcoinów nazywa się to „portfelem. Otwierasz konto internetowe, udajesz się do jednego z tych dostawców usług bitcoin, otwierasz portfel i musiałbyś przelać na niego trochę pieniędzy, aby połączyć je z własnym kontem bankowym.

Casey : Portfel jest najważniejszym narzędziem, które posiadasz jako posiadacz bitcoinów. Wiele portfeli jest również połączonych za pośrednictwem giełdy lub usług maklerskich, więc to, co robisz, to kupowanie bitcoinów za pośrednictwem dostawcy portfela, który następnie wypełnia go bitcoinami. Większość zwykłych ludzi pójdzie do usług takich jak Circle czy Coinbase. Coinbase zarówno kupi dla Ciebie bitcoiny, jak i zapewni Ci portfel do zarządzania nimi. Innym sposobem na jego uzyskanie jest skonfigurowanie go za pośrednictwem firmy takiej jak Blockchain, która nie świadczy żadnych usług maklerskich. Musisz kupić swoje bitcoiny gdzie indziej.

Era kryptowaluty: jak bitcoiny i pieniądze cyfrowe podważają globalny porządek gospodarczyBitcoin stał się modnym hasłem z dnia na dzień. Cyber-enigma z entuzjastycznymi zwolennikami, pojawia się na pierwszych stronach gazet i napędza niekończące się debaty w mediach. Najwyraźniej można go użyć do kupienia wszystkiego, od kawy po samochody, ale niewiele osób wydaje się naprawdę rozumieć, co to jest. Rodzi to pytanie: dlaczego ktoś miałby przejmować się bitcoinem?

Dlaczego teraz ktoś miałby chcieć używać bitcoinów zamiast tradycyjnych pieniędzy lub oprócz tradycyjnej waluty?

Vigna: To wciąż nie jest najłatwiejsza rzecz w użyciu. Dla wielu ludzi jest to onieśmielające i myślę, że jest to jeden z powodów, dla których jest to bardzo ograniczające. Tak naprawdę sprowadza się to do preferencji. Chcesz robić handel w ten sposób; chcesz to zrobić między tobą a kimś innym bez pośredników. Myślę, że ludzie zaczynają go używać, ponieważ zgadzają się z tym filozoficznie lub są technikami i zgadzają się z technologią.

Casey : Nasza książka nie jest książką, która mówi o tym, jak przeciętny Joe powinien zacząć używać bitcoina. Osobiście uważam, że to mrzonka, na pewno w krótkim okresie. Pomysł, że bitcoin w najbliższym czasie przejmie dolara, po prostu się nie wydarzy, nie wkrótce. Nie wierzę, że przeciętnego amerykańskiego konsumenta będzie to szczególnie pociągać na zasadzie dobrowolności, ponieważ zachęty nie są silne na tym poziomie.

W książce podkreślamy, że technologia, zdolność do przenoszenia wartości przez zdecentralizowany system, idzie znacznie dalej niż to, czy mama i tata będą kupować swoje artykuły spożywcze za pomocą bitcoinów. Niezależnie od tego, czy jest to mama i pop, czy międzynarodowa firma, bitcoin jest tańszy w przypadku kosztów transakcyjnych. Karty kredytowe pobierają od 2 do 3 procent za każdą dokonaną przez nas transakcję. Tak się składa, że ​​obciąża kupca, więc wszyscy płacimy za to naszymi kartami kredytowymi tak, jak jest teraz, ale po prostu tego nie widzimy. Wpływa na nasze opłaty za karty kredytowe i ceny tego, co kupujemy.

Przypadek użycia bitcoina, który jest najbardziej atrakcyjny, jest o wiele większy, ponieważ firmy, banki, a nawet rządy będą korzystać z kręgosłupa tej technologii, tej decentralizującej technologii i zaoszczędzić miliardy, jeśli nie biliony dolarów, na transferze wartość w gospodarce światowej. To jest kluczowy punkt, który staramy się odnieść do domu w tej książce.

Bitcoin od dwóch lat bardzo się rozprasza, ponieważ ludzie koncentrują się na tym, że jest to bardzo zmienna waluta związana z przestępcami. Zastanawiają się, dlaczego Dolina Krzemowa wciąż inwestuje pieniądze w tę szaloną rzecz, która nigdy nie przebije dolara. Cóż, faktem jest, że podstawowa technologia pozwala instytucjom zarządzać znacznie większymi kwotami pieniędzy przy znacznie niższych kosztach.

Jak widzisz wpływ tej waluty i technologii na „niebankowe?

Casey: Dla imigrantów i biedoty, ludzi, którzy nie mają kont bankowych, jest to tylny sposób na uzyskanie dostępu do systemu finansowego. Nie muszą przedkładać dokumentacji, a system umożliwia przekazywanie bardzo małych kwot bez ponoszenia dużych kosztów. Dzięki tej technologii masz możliwość zintegrowania z systemem finansowym 2,5 miliarda ludzi, którzy obecnie nie mają dostępu do usług bankowych.

Jak myślisz, dlaczego jest to rewolucyjny sposób radzenia sobie z bankowością, finansami i wieloma innymi rzeczami?

Casey: Możesz cofnąć się o stulecia i pomyśleć o rozwoju pieniędzy. Same banki były postępem technologicznym. Rozwiązali problem. Problem polegał na tym, że jak wysyłasz pieniądze lub cokolwiek wartościowego na odległość, kiedy dwoje ludzi nie ufa sobie nawzajem? To właściwie niemożliwe, ponieważ musisz po prostu zaufać, że nie zostaniesz okradziony. Tak więc banki odgrywają pośrednią rolę, stojąc za wszystkim i za długami, debetami i kredytami wszystkich.

Nagle przeszliśmy od systemu, który obejmował bezpośrednie transakcje gotówkowe, do takiego, który mógł odbywać się za pośrednictwem zadłużenia i kredytu – na znacznie większą skalę. Banki stały się tymi pośrednikami, ale problem polega na tym, że stały się wszechmocne. Siedzieli pośrodku wszystkiego; praktycznie każda transakcja w gospodarce światowej przechodzi przez bank. Banki pobierają za to opłatę i stają się, jak dowiedzieliśmy się w 2008 roku, „zbyt duże, by upaść. Stają się gigantycznymi repozytoriami informacji i wartości, a my polegamy na nich, aby się nie zawaliły – to jest ich moc.

To, co robi ten [bitcoin], to rozwiązanie problemu zaufania: nie musisz mieć pośredników, takich jak bank działający jako strona zaufana. Zamiast tego masz sieć niezależnych komputerów; nie należą do nikogo oprócz samych uczestników. Dzięki specjalnemu algorytmowi – wszyscy wykonują ten sam zestaw instrukcji – są zachęcani do podwójnego sprawdzania i audytu wszystkich informacji, które ludzie w systemie dostarczają, ilekroć mogą dokonać transakcji.

Jeśli mam zamiar wysłać pieniądze przez sieć bitcoin do kogoś na drugim końcu świata, system sprawdzi, czy to, co deklaruję, jest w rzeczywistości tym, o czym cały system wie. Blockchain jest ciągłą księgą publiczną – sposobem na śledzenie sald wszystkich – i jest aktualizowany i utrzymywany w sposób, w którym możemy ufać, że jest wykonywany uczciwie, zamiast ufać, że jakiś pośrednik uczciwie zarządza informacjami.

Vigna: To wciąż bardzo eksperyment, ale po raz pierwszy mamy coś, co wydaje się być realną alternatywą dla systemu bankowego. To dosłownie nowy sposób robienia tego, co robią banki. Wydaje się, że Bitcoin pojawił się znikąd, ale ludzie od dwudziestu kilku lat pracują nad cyfrowym pieniądzem i cyfrową księgą.

Obecnie banki pełnią rolę pośredników weryfikujących płatności, gdy osoby fizyczne zawierają transakcje. Bitcoin decentralizuje ten system weryfikacji. (Wikimedia Commons)

Przedstawiasz kilka różnych scenariuszy tego, co może się stać z bitcoinem. Gdzie bitcoin będzie za rok, czy za pięć lat?

Vigna: Nie sądzę, że to odejdzie. Myślę, że będzie rosnąć przez następne pięć, dziesięć lat. Myślę, że dużym elementem będzie to, w jaki sposób firmy i korporacje zdecydują się wykorzystać to do własnych celów.

Bitcoin nie jest korporacją, to nie jest firma. Bitcoin nie ma rachunku zysków i strat. Bitcoin nie potrzebuje 10 milionów ludzi miesięcznie, aby go przyjąć. Bitcoin może istnieć samodzielnie, o ile korzysta z niego podstawowa grupa ludzi, a teraz faktycznie tak jest.

Casey: Osobiście uważam, że kończy się to na zapleczu. W zeszłym tygodniu otrzymaliśmy wielką wiadomość, że Coinbase, który jest dostawcą portfeli i brokerem, pozyskał największą kwotę finansowania venture capital w historii firmy bitcoin: 75 milionów dolarów. Ale co ważniejsze, miał wsparcie z giełdy nowojorskiej; od BBDO, który jest bardzo dużym hiszpańskim bankiem; oraz z USAA, który jest dużym bankiem w USA. Posiadanie tych trzech graczy wraz z kilkoma bardzo wpływowymi osobami za nim świadczy o tym, że establishment finansowy naprawdę intensywnie myśli o sposobach wykorzystania łańcucha blokowego do rozwiązania niektórych nieefektywności, które nadal powodują, że finanse są drogie, a także ryzykowne i niestabilne .

W świecie kryptowalut toczy się wiele interesujących rozmów. Ludzie z firm takich jak Ripple, która jest formą kryptowaluty, rozmawiali z ludźmi z Rezerwy Federalnej i dużych banków, na przykład o tym, w jaki sposób systemy płatności back office, hydraulika, wokół której cały nasz rynek płatności i wpływów działa, zostanie zbudowany wokół tego rodzaju systemów.

Myślę, że właśnie tam się to udaje. Mama i tata nie zauważą; będą nadal używać dolarów i nie zdają sobie sprawy, że za tym wszystkim system finansowy przechodzi do tego zdecentralizowanego modelu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy