Czym jest Bitcoin i dlaczego to ma znaczenie

17.02.2021
Category: Abyś Mógł

Czy dynamicznie rozwijająca się „kryptowaluta może naprawdę konkurować z konwencjonalną gotówką?

W przeciwieństwie do innych walut, Bitcoin jest gwarantowany nie przez rząd, ale przez sprytny schemat kryptograficzny.

Na razie niewiele można kupić za bitcoiny, a nowa waluta wciąż jest daleka od konkurowania z dolarem. Ale to wyjaśnienie wyjaśnia, czym jest Bitcoin, dlaczego ma znaczenie i co musi się stać, aby odnieść sukces.

Skąd się bierze Bitcoin?

W 2008 roku programista znany jako Satoshi Nakamoto – nazwisko uważane za alias – zamieścił artykuł przedstawiający projekt Bitcoina na kryptograficzną listę e-mailową. Następnie, na początku 2009 roku, on, ona lub oni wydali oprogramowanie, które można wykorzystać do wymiany bitcoinów za pomocą tego schematu. Oprogramowanie to jest obecnie obsługiwane przez społeczność wolontariuszy open source, koordynowaną przez czterech głównych programistów.

„Satoshi jest trochę tajemniczą postacią, mówi Jeff Garzik, członek tego podstawowego zespołu i założyciel Bitcoin Watch, który śledzi gospodarkę Bitcoin. „Ja i inni główni programiści od czasu do czasu korespondowaliśmy z nim przez e-maile, ale zawsze trudno ustalić, czy odpowie – mówi Garzik. „To i forum stanowią całość doświadczeń z nim wszystkich.

Jak działa Bitcoin?

Nakamoto chciał, aby ludzie mogli bezpiecznie wymieniać pieniądze elektronicznie bez potrzeby korzystania z osób trzecich, takich jak bank lub firma taka jak PayPal. Oparł Bitcoin na technikach kryptograficznych, które pozwalają mieć pewność, że otrzymane pieniądze są autentyczne, nawet jeśli nie ufasz nadawcy.

Podstawy

Po pobraniu i uruchomieniu oprogramowania klienckiego Bitcoin łączy się ono przez Internet ze zdecentralizowaną siecią wszystkich użytkowników Bitcoin, a także generuje parę unikalnych, matematycznie połączonych kluczy, które będą potrzebne do wymiany bitcoinów z dowolnym innym klientem. Jeden klucz jest prywatny i ukryty na Twoim komputerze. Drugi jest publiczny, a jego wersja o nazwie adres Bitcoin jest przekazywana innym osobom, aby mogły wysłać ci bitcoiny. Co najważniejsze, praktycznie niemożliwe jest – nawet w przypadku najpotężniejszego superkomputera – uzyskanie klucza prywatnego na podstawie czyjegoś klucza publicznego. Zapobiega to podszywaniu się pod Ciebie. Twoje klucze publiczne i prywatne są przechowywane w pliku, który można przenieść na inny komputer – na przykład podczas aktualizacji.

Adres Bitcoin wygląda mniej więcej tak: 15VjRaDX9zpbA8LVnbrCAFzrVzN7ixHNsC. Sklepy, które akceptują bitcoiny – na przykład ten sprzedający skarpety z alpaką – podają swój adres, abyś mógł zapłacić za towary.

Przesyłanie bitcoinów

Kiedy wykonujesz transakcję, Twoje oprogramowanie Bitcoin wykonuje operację matematyczną, aby połączyć klucz publiczny drugiej strony i Twój własny klucz prywatny z ilością bitcoinów, które chcesz przesłać. Wynik tej operacji jest następnie wysyłany przez rozproszoną sieć Bitcoin, dzięki czemu transakcja może zostać zweryfikowana przez klientów oprogramowania Bitcoin, którzy nie są zaangażowani w transfer.

Ci klienci dokonują dwóch kontroli transakcji. Używa się klucza publicznego, aby potwierdzić, że prawdziwy właściciel pary wysłał pieniądze, wykorzystując matematyczną zależność między kluczem publicznym i prywatnym danej osoby; druga odnosi się do publicznego dziennika transakcji przechowywanego na komputerze każdego użytkownika Bitcoin, aby potwierdzić, że osoba ma bitcoiny do wydania.

Gdy klient weryfikuje transakcję, przekazuje szczegóły innym osobom w sieci, aby mogli sprawdzić je samodzielnie. W ten sposób transakcja szybko dociera i jest weryfikowana przez każdego klienta Bitcoin, który jest online. Niektórzy z tych klientów – „górnicy – także próbują dodać nowy transfer do publicznego dziennika transakcji, ścigając się, aby rozwiązać zagadkę kryptograficzną. Gdy jeden z nich wygra, zaktualizowany dziennik jest przesyłany przez sieć Bitcoin. Kiedy oprogramowanie otrzyma zaktualizowany dziennik, wie, że płatność się powiodła.

Bezpieczeństwo

Charakter matematyki zapewnia, że ​​weryfikacja transakcji jest obliczeniowo łatwa, ale praktycznie niemożliwe jest generowanie fałszywych transakcji i wydawanie bitcoinów, których nie posiadasz. Istnienie publicznego dziennika wszystkich transakcji również odstrasza przed praniem brudnych pieniędzy, mówi Garzik. „Patrzysz na globalny publiczny rejestr transakcji, mówi. „Możesz prześledzić historię każdego bitcoina za pomocą tego dziennika, od jego utworzenia po każdą transakcję.

Jak zdobyć bitcoiny?

Wymiany takie jak Mt. Gox zapewnia miejsce, w którym ludzie mogą wymieniać bitcoiny na inne rodzaje waluty. Niektórzy pasjonaci również zaczęli pracować, np. Projektować strony internetowe w zamian za bitcoiny. Ta tablica ogłoszeń ogłasza pracę kontraktową płatną w bitcoinach.

Ale przede wszystkim bitcoiny muszą być generowane. Bitcoiny są „wydobywane, kiedy ustawisz swojego klienta Bitcoin na tryb, w którym konkuruje on o aktualizację publicznego dziennika transakcji. Wszyscy klienci ustawieni w tym trybie ścigają się, aby rozwiązać zagadkę kryptograficzną, wykonując następny „blok wspólnego dziennika transakcji. Za zwycięstwo w wyścigu o ukończenie następnego bloku otrzymasz nagrodę w wysokości 50 bitcoinów. Ta funkcja istnieje jako sposób dystrybucji bitcoinów we wczesnych latach tej waluty. Ostatecznie nowe monety nie będą emitowane w ten sposób; zamiast tego wydobycie zostanie nagrodzone niewielką opłatą pobieraną z części wartości zweryfikowanej transakcji.

Wydobywanie jest bardzo intensywne pod względem obliczeniowym, do tego stopnia, że ​​żaden komputer bez wydajnej karty graficznej prawdopodobnie nie wydobywa żadnych bitcoinów w mniej niż kilka lat.

Gdzie wydać swoje bitcoiny

Obecnie nie ma wielu miejsc. Niektórzy entuzjaści Bitcoinów z własnymi firmami umożliwili zamianę bitcoinów na herbatę, książki lub projektowanie stron internetowych (zobacz pełną listę tutaj). Ale żaden z głównych sprzedawców nie akceptuje jeszcze nowej waluty.

Jeśli Rezerwa Federalna kontroluje dolara, kto kontroluje gospodarkę Bitcoin?

Nikt. Ekonomika waluty jest ustalona w podstawowym protokole opracowanym przez Nakamoto.

Zasady Nakamoto określają, że liczba bitcoinów w obiegu będzie rosła w coraz szybszym tempie do maksymalnie 21 milionów. Obecnie jest ich nieco ponad sześć milionów; w 2030 roku będzie ponad 20 milionów bitcoinów.

Schemat Nakamoto zawiera jednak jedną lukę: jeśli ponad połowa mocy obliczeniowej sieci Bitcoin znajduje się pod kontrolą jednego podmiotu, wówczas zasady mogą ulec zmianie. Uniemożliwiłoby to na przykład kartelowi przestępczemu sfałszowanie dziennika transakcji na swoją korzyść, aby oszukać resztę społeczności.

Jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek kiedykolwiek uzyskał tego rodzaju kontrolę. „Łączna moc sieci jest obecnie równa jednemu z najpotężniejszych superkomputerów na świecie – mówi Garzik. „Zasady Satoshi są prawdopodobnie niezmienne.

Czy stała podaż pieniędzy nie jest niebezpieczna?

Z pewnością jest inaczej. „Wyrafinowane kontrole, aby upewnić się, że waluta nie jest produkowana w większych ilościach, nie są czymś, co ma inna waluta, jak dolar czy euro – mówi Russ Roberts, profesor ekonomii na Uniwersytecie George’a Masona. Konsekwencją będzie prawdopodobnie powolna i stabilna deflacja, ponieważ wzrost liczby krążących bitcoinów spada, a ich wartość rośnie.

„Uważa się to za bardzo destrukcyjne w dzisiejszych gospodarkach, głównie dlatego, że kiedy to nastąpi, jest to nieoczekiwane – mówi Roberts. Uważa jednak, że nie będzie to miało zastosowania w gospodarce, w której spodziewana jest deflacja. „W świecie Bitcoinów każdy by się tego spodziewał i wiedzą, że za to, co im zapłacono, kupi więcej niż teraz.

Czy Bitcoin zagraża dolarowi lub innym walutom?

To mało prawdopodobne. „Może mieć niszę jako sposób płacenia za niektóre usługi techniczne, mówi Roberts, dodając, że nawet ograniczony sukces może pozwolić Bitcoinowi zmienić losy bardziej ugruntowanych walut. „Konkurencja jest dobra, nawet między walutami – być może przykład Bitcoina może wpłynąć na zachowanie Rezerwy Federalnej.

Banki centralne na całym świecie swobodnie zwiększały podaż pieniądza w swoich walutach w odpowiedzi na globalne spowolnienie. Roberts sugeruje, że Bitcoin może stanowić udany, choć na mniejszą skalę, przykład tego, jak gospodarki, które zakazują takiej interwencji, również mogą odnieść sukces.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy