Dlaczego cytować? Trzy powody, dla których warto cytować swoje źródła

17.02.2021

Na wypadek, gdybyś potrzebował dobrego powodu.

Dlaczego musimy cytować nasze źródła?

Chociaż dla wielu pisarzy, badaczy i naukowców wydaje się to jednym z najbardziej oczywistych możliwych pytań, to nadal jest to pytanie zadawane przez studentów wielu nauczycielom.

Powodem tego pytania jest to, że żyjemy w gospodarce informacyjnej, w której możliwość szybkiego dostępu do informacji wydaje się być ważniejsza niż sama wiedza. To taki, w którym zdolność do uzyskania informacji jest często cenniejsza niż metoda, za pomocą której są one uzyskiwane.

Wielu studentów, zwłaszcza tych na początku studiów, zostaje przyłapanych na plagiatowaniu i zastanawia się, o co w tym wszystkim chodzi. Dlaczego mieliby cytować swoje źródła, jeśli wszystkie informacje są poprawne? Czy posiadanie racji nie jest ważniejsze niż przestrzeganie tajemnych zasad cytowania?

Połącz to z mnóstwem łatwych do obalenia stereotypów dotyczących plagiatu i łatwo zrozumieć, dlaczego wielu uczniów nie uważa, że ​​cytowanie jest ważne, poza tym, że po prostu nie chcą wpadać w kłopoty z powodu plagiatu.

Jednak patrzenie na cytowanie z czysto etycznego punktu widzenia mija się w dużej mierze z celem cytowania źródeł.

Cytowanie to nie tylko robienie właściwych rzeczy, ale także wzmacnianie pisania i poprawianie jakości wszystkich przeprowadzonych badań.

Powód 1: przyznanie kredytuCytowanie dotyczy udzielenia kredytu tam, gdzie jest on należny.

Jest to zdecydowanie najczęstszy powód cytowania źródeł i uzasadnienie, które pojawia się najczęściej, gdy mamy do czynienia z plagiatem w trybunałach akademickich i radach redakcyjnych.

Pomysł jest dość prosty: świetne pisanie wszelkiego rodzaju jest przynajmniej częściowo zbudowane na pracy innych. Jednak ta praca przychodzi w wielkim czasie, kosztach i wysiłku. Chociaż akceptujemy, że nowa praca zostanie zbudowana na podstawie tych, które pojawiły się wcześniej, istnieje nieodłączna umowa społeczna, aby szanować ten użytek i zawsze dawać uznanie.

Atrybucja w tym kontekście to niewielka grosza wypłacona oryginalnym twórcom za korzystanie z ich dzieł. Nic to nie kosztuje, zajmuje niewiele czasu i nie utrudnia napisania nowego utworu.

Zasadniczo cytowanie to sposób na zapłacenie niewielkiego żetonu twórcom, na których Twoja praca jest częściowo oparta. To nie tylko zachęca czytelników do sprawdzenia ich pracy, być może poświęcenia im dodatkowej uwagi, ale także pokazuje uznanie i uznanie dla ich wysiłków.

Nawet jeśli nikt nie czyta artykułu / nie klika w link / nie kupuje książki, przynajmniej okazałeś wdzięczność i uznasz ciężką pracę tych, którzy ci pomogli.

Powód 2: wzmocnij swoją pozycjęAle chociaż etyczny argument przemawiający za cytowaniem jest ważny, ignoruje bardziej praktyczne powody, aby religijnie cytować źródła.

Jednym z największych powodów jest to, że bardzo duży procent tekstów ma charakter przekonujący. Nawet kiedy piszesz coś, co jest czysto niefikcyjne, przedstawiasz jeden zestaw faktów, które mogą kolidować z innymi dowodami.

W erze tak skupionej na „fałszywych wiadomościach i „alternatywnych faktach warto zauważyć, że faktyczne fakty często są ze sobą sprzeczne, co prowadzi do sprzecznych, choć rozsądnych teorii.

Prawidłowe cytowanie informacji i umieszczanie cytatów jest sposobem na potwierdzenie wszelkich przedstawionych argumentów lub punktów.

W tym celu poprawne cytowanie źródeł faktycznie poprawia zarówno jakość tekstu, jak i siłę argumentów. Jednak działa to tylko w przypadku cytowania wysokiej jakości i szanowanych źródeł.

Mimo to, kiedy wprowadzasz myśli innych ludzi i pracujesz nad swoim tekstem, właściwe cytowanie nie jest tylko sposobem na przyznanie uznania, ale wzmacnia twoją argumentację, dostarczając dowodów potwierdzających i sprawiając, że każdy, kto chce zająć stanowisko przeciwne, kłóci się z więcej ludzi.

3: Wykazanie należytej starannościWreszcie, cytowanie źródeł może łatwo zapisać twoją kryjówkę.

Niezależnie od tego, czy piszesz do szkoły, czy do czegokolwiek innego, popełnisz błędy. Niezależnie od tego, czy są to złe informacje, błędne pomysły, czy po prostu słabo przemyślany argument, zepsujesz się.

Kiedy to robisz, cytaty są równoważne pokazaniu twojej pracy i zilustrowaniu, gdzie dokładnie leży wina. Zachęca to czytelników, aby nie obarczali Cię winą za błędne informacje (chyba że użyłeś źródła wyraźnie niewiarygodnego).

Jeśli nie cytujesz swojej pracy, każde słowo, myśl, fakt i pomysł jest domyślnie przypisywany tobie. Jeśli niektóre z tych informacji okażą się błędne, masz je na głowie.

Jednak dobre cytaty pokazują twoje badania i pokazują twój proces. Chociaż mogło nie być idealne, dowodzi, że dołożyłeś należytej staranności i że jeśli coś jest nie tak, to przynajmniej nie do końca Twoja wina.

W tym celu cytowanie to nie tylko zapewnienie kredytu, ale także ochrona siebie przed błędami popełnionymi w badaniach.

Chociaż nie ma czegoś takiego jak dobry błąd, ten popełniony w dobrej wierze jest o wiele lepszy niż ten popełniony przez zaniedbanie. Jednak bez cytowania wszystkie błędy są błędami zaniedbania.

PodsumowanieZbyt często, gdy omawiamy, dlaczego cytowanie jest potrzebne, zwracamy uwagę tylko na kwestie etyczne. Traktujemy cytowanie jako grosze płacone tym, na których twoja praca jest zbudowana i które są niczym innym jak wymogiem unikania kłopotów.

Jednak cytowanie, jeśli jest zrobione dobrze, nie jest tylko wymogiem pisania, pomaga ulepszyć pisanie. Chociaż nie wszystkie teksty wymagają dużej ilości cytatów, prawidłowe ich używanie, gdy jest to właściwe, sprawia, że ​​pisanie jest znacznie silniejsze, dając większą siłę opiniom i klarowności myśli autora.

Cytowanie jest wymogiem etycznym, ale jest również kluczem do silniejszych argumentów, lepszych badań i lepszej pracy.

Więc następnym razem, gdy ktoś zapyta, dlaczego cytowanie jest ważne, może powinniśmy uwzględnić niektóre z egoistycznych powodów, dla których mógłby chcieć. Nie chodzi tylko o tworzenie bardziej etycznych pisarzy, ale o tworzenie lepszych pisarzy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy