Dlaczego (i jak) zabrać swój Bitcoin z Coinbase

17.02.2021
Category: Twoje Pieniądze

Przejęcie kontroli nad własnymi pieniędzmi jest zaskakująco łatwe, ale robi to bardzo niewiele osób.

Czy znasz swój prywatny klucz Bitcoin? A może zamiast tego fraza początkowa? Jeśli patrzysz teraz tępo na ekran, nie martw się, pomoc jest w zasięgu ręki.

Jedną z największych zalet Bitcoin jest to, że możesz go samodzielnie przechowywać. Zamiast chować worki z pieniędzmi pod materac, wystarczy trzymać jeden ciąg znaków alfanumerycznych – lub dwunastosłową frazę nasienną – zapisaną w bezpiecznym miejscu. To znacznie utrudnia złodziejowi kradzież pieniędzy z twojego domu i może pozwolić ci wydawać pieniądze bez ingerencji rządu – tak, Assange, wiemy, że to czytasz.

Ale za mało z nas chroni nasze pieniądze. Według bogatej listy Bitcoin, 1% najlepszych adresów posiada ponad 90% całkowitej podaży. Niektóre z tych adresów to zamożne osoby, które przechowują duże ilości Bitcoinów, takie jak bliźniaki Winklevoss, ale wiele z nich to bezpiecznie przechowywane monety na wymianę. Oznacza to, że większość bitcoinów nie jest przechowywana przez użytkowników, ale jest przechowywana na giełdach. Chociaż użytkownicy są technicznie właścicielami funduszy, są kontrolowani przez organizację prowadzącą giełdę, taką jak Coinbase lub Binance. Niektóre giełdy są nawet obsługiwane przez anonimowe zespoły, w tym Bitfinex i HitBTC.

Chociaż utrzymanie własności funduszy było zasadą dla oldschoolowych Bitcoinerów, często trzeba o tym przypomnieć tym, którzy są nowi w kosmosie. Aby to zrobić, Trace Mayer, gospodarz podcastu Bitcoin Knowledge i inwestor w giełdę kryptowalut Kraken, stworzył ruch zachęcający wszystkich do pobierania środków z giełd w swoje ręce. „Ostateczny termin to 3 stycznia, chociaż przypuszczalnie każdy następny dzień też jest w porządku.

Ale dla niewtajemniczonych kryptowalut może nie być jasne, co to wszystko oznacza. Trudno zrozumieć, dlaczego Coinbase jest takie złe. Wszystko sprowadza się do tego, czy posiadasz klucz prywatny – lub frazę źródłową – do swojego adresu Bitcoin. Klucz prywatny jest tym, co oznacza transakcje i jest trochę podobny do cyfrowego odpowiednika numeru PIN. Ale jeśli ktoś zna Twój klucz prywatny – nie musi kraść niczego takiego jak karta debetowa – może po prostu przenieść Twoje pieniądze.

Ale dlaczego nie zaufać po prostu Coinbase? Polisa ubezpieczeniowa, którą giełda reklamuje jako znak bezpieczeństwa, dotyczy tylko środków zablokowanych w jej magazynie online, co stanowi tylko 2% wszystkich środków klientów. Oznacza to, że jeśli jego chłodnia została naruszona, fundusze mogą nie zostać pokryte przez Coinbase. Tak było już wcześniej, w przypadku Trade.io.

Ale bardziej palącym problemem jest to, że giełdy kryptowalut mają ogólnie słabe zabezpieczenia. W rzeczywistości łączna liczba kradzieży z giełd kryptowalut osiągnęła prawie 1 miliard dolarów w samym 2018 roku. Najbezpieczniej jest przejąć kontrolę nad własnymi monetami i bezpiecznie przechowywać je we własnym portfelu.

Więc jaki jest pierwszy krok? Pobierz portfel kryptograficzny, na razie zacznij od portfela programowego, ale przeczytaj, dlaczego portfel sprzętowy – fizyczny i wygląda jak pendrive – może być bezpieczniejszy. Jest wiele do wyboru, w tym Electrum tylko za Bitcoin i Jaxx dla tych, którzy chcą eksperymentować z innymi monetami, takimi jak Ether i XRP. W tym przewodniku omówimy Electrum, ponieważ ma on prostą konfigurację i jest łatwy w użyciu.

Po pobraniu Electrum musisz zdecydować, jakiego rodzaju zabezpieczenia użyć. Dostępne są trzy opcje: standardowy portfel, uwierzytelnianie dwuskładnikowe i wielopodpis. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe zwiększa bezpieczeństwo, wymagając wprowadzenia kodu z aplikacji na telefonie. Jest to ogólnie zalecane. Multi-podpis odnosi się do liczby kluczy prywatnych, które chcesz wygenerować i ile kluczy osób jest potrzebnych do podpisania każdej transakcji. Na przykład bliźniacy Winklevoss mogą zdecydować się na posiadanie dwóch oddzielnych kluczy, które są potrzebne do dokonania transakcji, aby przeciwnik nie mógł ukraść ich funduszy, zdobywając klucz tylko od jednego bliźniaka. Prawdopodobnie na razie nie będziesz musiał tego robić.

Po wybraniu typu portfela i skonfigurowaniu uwierzytelniania dwuskładnikowego, jeśli chcesz, musisz utworzyć klucz. Kliknij „utwórz nowe ziarno i wybierz standard lub segwit. Segwit to nowy typ adresu, który ma na celu obniżenie opłat transakcyjnych dla całej sieci Bitcoin, ale nie jest w pełni obsługiwany w całej sieci. Najlepiej wybrać Segwit i pomóc sieci ewoluować, chyba że musisz wchodzić w interakcje z adresami innymi niż Segwit – znanymi jako starsze adresy – których Binance nadal używa.

I oto one, te dwanaście magicznych słów, które mogą zapewnić ci wolność finansową. To jest fraza początkowa, której można użyć do utworzenia kopii zapasowej klucza prywatnego – który jest ukryty w aplikacji, ale można uzyskać do niego dostęp. Zapisz je w bezpiecznym miejscu. Jeśli je zgubisz, nie będziesz mieć możliwości odzyskania środków, jeśli aplikacja przestanie działać. A co ważniejsze, nie przechowuj ich na czymś, co możesz wyrzucić.

Super, jesteś gotowy i gotowy. Teraz nadszedł czas, aby zburzyć mur i przejąć kontrolę nad swoimi funduszami. Po prostu skopiuj swój „adres odbiorczy z aplikacji Electrum i wklej go do „adresu wysyłania w Coinbase lub dowolnej giełdzie, której używasz. Wybierz tyle, ile chcesz i kliknij wyślij. Transakcja zwykle trwa 10-20 minut, ale zależy od aktualnej prędkości sieci Bitcoin. Teraz masz pieniądze, które są w Twoich rękach, które możesz tanio wysłać ludziom w innych krajach i wydać prawie w każdym miejscu na świecie. Co za wspaniały dzień pracy.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy