EBay zrywa z PayPal – co to oznacza dla sprzedających

EBay zrywa z PayPal – co to oznacza dla sprzedających
16.10.2020
Category: Kartą Kredytową

E-commerce gigant eBay po 15 latach oficjalnie rezygnuje z systemu płatności online PayPal, wybierając nową usługę, która ma przynieść korzyści sprzedającym.

eBay ogłosił, że przestanie współpracować z PayPal w 2020 roku i zacznie się przenosić do Adyen, firmy obsługującej płatności z siedzibą w Amsterdamie, jeszcze w tym roku.

Do klientów Adyen należą giganci branży technologicznej Uber, Netflix i Spotify.

Adyen zapewnia przede wszystkim usługi płatnicze typu back-end, takie jak przetwarzanie kart kredytowych i nie będzie widoczna przy kasie w serwisie eBay, w przeciwieństwie do przycisku „zapłać przez PayPal”.

Użytkownicy serwisu eBay będą nadal mieli możliwość korzystania z PayPal do 2023 r., ale w rzeczywistości zostanie on zdegradowany do „statusu drugiej kategorii”.

PayPal jest głównym dostawcą usług płatniczych w serwisie eBay od 2003 roku. W tym samym roku eBay przejął PayPal w ramach transakcji o wartości 1,5 miliarda dolarów.

eBay i PayPal rozstały się w 2015 roku i stały się oddzielnymi spółkami publicznymi, ale zachowały bliskie więzi biznesowe.

Ogłoszenie, że eBay oficjalnie zrywa z PayPal, oznacza koniec jednej z „najbardziej historycznych relacji partnerskich” w branży technologicznej.

Dlaczego eBay porzucił PayPal

Serwis eBay twierdzi, że przechodzi z PayPal do Adyen w celu „poprawy obsługi klienta” poprzez pośrednictwo w płatnościach na swoim rynku.

„Robiąc to, eBay będzie zarządzał przepływem płatności, upraszczając kompleksową obsługę kupujących i sprzedających” – podała firma w oświadczeniu.

Wydaje się, że główną motywacją do przejścia z PayPal do Adyen jest zwiększona wygoda użytkownika.

eBay twierdzi, że środowisko e-commerce staje się coraz bardziej konkurencyjne, a użytkownicy oczekują, że będą mogli zarówno robić zakupy, jak i płacić za zakupy w witrynie, w której dokonują transakcji.

Dlatego zamiast realizować płatności za pośrednictwem zewnętrznego dostawcy, takiego jak PayPal, eBay chce mieć wszystko u siebie i na miejscu z Adyen.

Usługa Adyen obejmuje ponad 150 walut i ponad 200 metod płatności, co zapewnia większą elastyczność użytkownikom serwisu eBay.

Co to oznacza dla sprzedawców

Serwis eBay twierdzi, że koncentruje się na poprawie jakości obsługi klienta, ale co oznacza przejście na Adyen dla sprzedawców?

Niższe koszty dla sprzedawców dzięki Adyen

Serwis eBay twierdzi, że „większość sprzedających” może oczekiwać, że za przetwarzanie płatności w Adyen zapłaci mniej niż w systemie PayPal. Jednak nic nie wskazuje, o ile mniej.

Obecnie sprzedający w serwisie eBay płacą opłatę transakcyjną w wysokości 2,9% plus 0,30 USD kwoty przesyłanej do korzystania z platformy PayPal.

Można więc oczekiwać, że większość sprzedających zapłaci mniej, gdy eBay przejdzie na Adyen.

Serwis eBay twierdzi, że sprzedający skorzystają również na uproszczonej strukturze cen i bardziej przewidywalnym dostępie do funduszy.

Centralne miejsce do zarządzania biznesem

Wygląda na to, że eBay pracuje nad zintegrowanym pulpitem biznesowym dla sprzedawców, aby zarządzać wszystkimi aspektami swoich sklepów internetowych w jednym miejscu.

W oświadczeniu firma stwierdziła, że ​​„pracuje nad rozwiązaniami zapewniającymi sprzedawcom informacje o ich działalności w serwisie eBay, w tym informacje o płatnościach, w jednym miejscu, tak aby sprzedający mogli łatwo śledzić i zarządzać wszystkimi swoimi transakcjami i interakcjami z klientami w serwisie eBay”.

Podczas gdy eBay na tym etapie nie zwraca uwagi na szczegóły, wydaje się, że sprzedający mogą spodziewać się mnóstwa nowych narzędzi, które pomogą im zarządzać biznesem na miejscu.

Większy zasięg i większa sprzedaż

To śmiałe stwierdzenie dla serwisu eBay. Firma uważa jednak, że przejście na Adyen pozwoli sprzedawcom „dotrzeć do większej liczby kupujących i poprawić konwersję”.

Serwis eBay twierdzi, że oferowanie kupującym szerszego zakresu opcji płatności i walut pozwoli sprzedającym dotrzeć do większej liczby potencjalnych klientów.

Ponadto większa elastyczność i usprawniony proces przy kasie może zmniejszyć wskaźniki porzucania koszyka i zwiększyć liczbę konwersji.

Zasadność tego twierdzenia nie została jeszcze przetestowana, ale serwis eBay wydaje się być przekonany, że ułatwiając kupującym robienie zakupów, polepszy biznes dla sprzedających.

PayPal pozostanie jako opcja płatności

Sprzedawcy, którzy polegają na systemie PayPal przy prowadzeniu interesów w serwisie eBay, nie muszą się martwić, że zostaną w tyle.

PayPal pozostanie opcją płatności w serwisie eBay do lipca 2023 r., Dając sprzedającym dużo czasu na przejście do nowego systemu.

Serwis eBay twierdzi, że „PayPal pozostanie ważnym partnerem”.

Wygląda na to, że PayPal będzie nadal mieć miejsce w serwisie eBay, po prostu będzie mniej widoczny.

Udostępnianie większej ilości danych

Sprzedający w serwisie eBay będą działać normalnie podczas procesu przejścia.

Jednak eBay twierdzi, że sprzedający powinni spodziewać się dostarczenia im „dodatkowych danych związanych z płatnościami i przejścia do nowej relacji z eBay, która obejmuje zintegrowane funkcje płatności”.

Firma twierdzi, że sprzedający będą musieli wykonać te czynności, aby kontynuować sprzedaż w serwisie eBay.

Nie stanie się to od razu, ale serwis eBay spodziewa się, że przejście dla sprzedających nastąpi przed lipcem 2021 r.

Przy około 25 milionach sprzedawców w serwisie eBay przejście to zajmie trochę czasu.

Reakcja na zerwanie serwisu eBay i PayPal

Przejście z PayPal do Adyen w większości spotkało się z niepewnością w społeczności eBay.

Sprzedawcy podzielili obawy, że eBay może potencjalnie przejąć kontrolę nad ich pieniędzmi, opłatami i udostępniać dane dotyczące płatności zagranicznej firmie.

Wydaje się, że brak szczegółów w publicznym oświadczeniu serwisu eBay spowodował, że sprzedający poczuli się niepewnie i zaniepokojeni zmianami.

Spowodowało to również bezpodstawne spekulacje dotyczące planów i zamiarów eBay. Jednak niektórzy użytkownicy serwisu eBay decydują się na „wstrzymanie się z oceną” do czasu uzyskania większej ilości informacji.

Alternatywy dla systemu PayPal w serwisie eBay

Serwis eBay i PayPal są bardzo blisko siebie od ponad 15 lat. Nawet gdy firmy rozeszły się w 2015 roku, zawarły umowę, która wymagała od eBay przeprowadzenia 80% transakcji za pośrednictwem PayPal.

W tym samym roku eBay poinformował również sprzedawców, że nie będą już mogli korzystać z alternatywnych usług przetwarzania płatności Skrill (dawniej Moneybookers), ProPay i Paymate.

Dlatego ogłoszenie, że eBay odchodzi od PayPal, jest tak ważne i być może dlatego wielu sprzedawców jest tym zdenerwowanych.

PayPal jest znany i niezawodny.

Sprzedawcy nie muszą rezygnować z systemu PayPal w serwisie eBay, ponieważ usługa będzie nadal dostępna co najmniej do lipca 2023 r.

Dla tych, którzy chcą wypróbować alternatywę dla PayPal w serwisie eBay, nie ma z czego wybierać.

  • Przelewy kartą kredytową i debetową
  • Płatność przy odbiorze

Ogranicza dostęp do:

  • Przelewy bankowe (przelewy bankowe i przelewy bankowe)
  • Czeki
  • Przekazy pieniężne
  • Usługi płatności online: Allpay.net, CertaPay, hyperwallet.com, Fiserv, Nochex.com, XOOM

Jednak istnieje bardzo niewiele zweryfikowanych recenzji tych alternatywnych usług online, co sugeruje, że większość sprzedawców wybiera PayPal.

Ponadto niektóre z tych alternatywnych usług online są ograniczone do określonych krajów. Na przykład Allpay.net działa tylko w Wielkiej Brytanii i niektórych częściach Europy, a CertaPay jest dostępny tylko w Kanadzie.

Wiadomość, że usługa Adyen obejmuje ponad 200 metod płatności, może oznaczać, że eBay wkrótce stanie się bardziej elastyczny dla kupujących i sprzedających.

Dopóki eBay nie przejdzie na Adyen, prawdopodobnie najbezpieczniej będzie trzymać się wypróbowanych i sprawdzonych rozwiązań w systemie PayPal.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy