16.06.2019
Agencja Fitch utrzymała Polsce raiting oraz perspektywę

Zrealizował się optymistyczny scenariusz. Agencja Fitch pozostawiła rating Polski na poziomie A- i utrzymała stabilną perspektywę dla oceny naszego kraju w przyszłości. Nie posiada więc zaskoczenia na rynku, ponieważ właśnie tego spodziewali się inwestorzy.

Fitch nie rozczarował. Złoty się umocni

Utrzymanie ratingu to rzetelna wiadomość nie tylko na rzecz naszej gospodarki, ale jak i również dla polskich aktywów. Objaśnia się jednak, że oddziaływanie decyzji Fitch będzie zniżony.

- Oczekuję eleganckiego umocnienia się złotego wobec euro. Obstawiam, że notowania pary walutowej EUR/PLN znajdą się na szczeblu 4, 40. Nie spodziewam się natomiast, żeby pozytywna decyzja agencji Fitch przełożyła się na wzrost opłat polskich obligacji – twierdzi Tomasz Pawluć, zarządzający funduszami Union Investment TFI.

Jakub Krawczyk, zarządzający długiem w Skarbiec TFI zwraca uwagę, że trzy najistotniejsze agencje ratingowe w całkiem różny sposób zareagowały dzięki zmianę sytuacji na terytorium polski:

Po jednej stronie posiadamy S&P, która bardzo szybko zdyskontowała gospodarcze plany nowego rządu, po drugiej agencje Fitch, która zdaje się ufać deklaracjom polityków w sprawie utrzymania deficytu budżetowego przy ryzach.

Z kolei Moody's, obniżając jedynie perspektywę, dał sobie więcej periodu na podjęcie decyzji. Ta sytuacja nie jest rzetelna z perspektywy inwestorów:

Zwiększa ona niepewność co do odwiedzenia dalszego rozwoju wydarzeń. Tyczy się to głównie inwestorów cudzoziemskich, którzy już od dłuższego czasu patrzą na krajowe obligacje niechętnie.

Ekspert ze Skarbiec TFI prognozuje, że w poniedziałek mamy możliwość spodziewać się umiarkowanie pożądanej reakcji rynku obligacji skarbowych. W dalszej perspektywie największe znaczenie będzie miało postępowanie się rynków bazowych, tego rodzaju jak USA, czy Republika federalna niemiec.

Rating bez zmian. Spokój przez kolejne kwartały

Pozostawienie stabilnej perspektywy oznacza, iż firma nie oczekuje odmian ratingu podczas najbliższych kwartałów.

Paweł Gołębiewski, szef biura portfeli dłużnych BPH TFI uważa, że to dobra wiadomość, bo konsensus rynkowy wskazywał jednak dzięki obniżenie perspektywy:

Prawda jest taka, że na stole nie istnieje jeszcze przegłosowanych ustaw, które najbardziej zabolą finanse publiczne, czyli zmniejszenia wieku emerytalnego oraz podwyższenia kwoty wolnej od datku. Ich łączny koszt to około 0, 5-0, 6 proc. PKB w 2017 r. W nadziei, hdy nie zostaną one szybko wprowadzone agencja nie zmieniła oceny sytuacji w państwie w stosunku do stycznia.

Specjalista z BPH TFI przypomina też, że dowodów na opieszałą reakcję agencji ratingowych na zmieniające się ryzyko emitentów wcale nie brakuje. W jego mniemaniu wynika to chociażby z wymagania analizy napływających danych, które publikowane są z opóźnieniem:

W związku tym w wielu przypadkach zdecydowana część „problemów” danego państwie jest już uwzględniania w wycenie instrumentów przed publikacją syntetycznej oceny podmiotu. Gwoli wielu inwestorów ocena poniższa jest jednak ważna, gdyż poziom ryzyka kredytowego determinuje możliwości inwestycyjne np. funduszu.

Niektórzy złośliwi powiadamiają jednak, że łagodne potraktowanie Polski przez Fitch bierze się ze skali biznesu, jaki agencja prowadzi w naszym kraju. Ocenia ona budowę finansową wielu podmiotów, przede wszystkim spółek z udziałem skarbu państwa, które emitują dług na eurorynku. Słaba sprawdzenie zabiłaby im biznes.

Tagi: Fitch rating Nasz kraj Komentując korzystasz z przybory Facebooka. Publikowane komentarze będą prywatnymi opiniami Użytkowników. Żeby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Przepis i zasady obowiązujące dzięki Facebooku znajdują się poniżej adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie na temat likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz z złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker ryzykuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Stwórca Altus TFI usłyszał oryginalne zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Rozchodzi o aferę GetBack

Notowanie