02.07.2019
Brexit - Wielka Brytania straci 43 mld funtów

Brytyjska Izba Handlowa drastycznie ścięła prognozy postępu dla gospodarki Wielkiej Brytanii - oczywiście przez Brexit. Według nowych wyliczeń BCC (The British Chamber of Commerce) gospodarka UK będzie w 2019 r. mniejsza o 43, 8 mld funtów, niż wcześniej zakładano.

Analiza BCC wraz z poniedziałku 12 września wydaje się pierwszym takim dokumentem opublikowanym przez Izbę od referendum ws. Brexitu.

Według ekspertów instytucji tak przez decyzję o wyjściu Ogromnej Brytanii z UK zminimalizuje się wzrost PKB:

  • W 2016 r. wyniesie 1, 8 proc. zamiast 2, 2 proc.
  • W 2017 r. wyniesie 1 proc. zamiast 2, 3 proc.
  • W 2018 r. wyniesie 1, 8 proc. zamiast 2, 4 proc.

Oczywiście, prognozy BCC odrzucić muszą być w 100 proc. trafne, ale zakres pesymizmu pokazuje, jak poważny wpływ na brytyjską gospodarkę już ma Brexit.

Tak ścięcie oczekiwanego postępu wyjaśniał główny ekonomista Izby Suren Thiru:

Rosnąca niepewność hamuje inwestycje, w trakcie gdy rosnąca inflacja jak i również stosunkowo słabszy rynek roboty usztywnią wydatki konsumpcyjne. Z jednej strony, wynik komercyjny netto Wielkiej Brytanii posiada się polepszyć ze aspektu na poreferendalne spadki kursu funta.

Ale poza wzmocnieniem handlu, znaczące nierówności gospodarcze, z którymi zmaga się UK, nie zmniejszą się w prognozowanym sezonie, a brytyjska gospodarka w dalszym ciągu będzie zbyt zależna od momentu sektora usług i konsumpcji jako kluczowych czynników kształtujących wzrost gospodarczy.

Thiru podkreśla przy tym, iż im dłużej trwa wątpliwość, tym bardziej Wielka Brytania będzie podatna na wszystkie globalne wstrząsy ekonomiczne. Wbrew to, według Brytyjskiej Izby Handlowej Zjednoczone Królestwo uniknie recesji.

Wcześniej podobnie przewidywały Credit Suisse jak i również Morgan Stanley. Wielka Brytania nie uniknie jednak drastycznego spowolnienia całej gospodarki, twierdzą eksperci BCC. Inaczej przekonuje największy fundusz inwestycyjny globu BlackRock, według którego już niedługo Wielką Brytanię czeka recesja.

Tagi: Brexit Wielka Brytania gospodarka Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij po link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilku pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie