Jak wyjść z zadłużenia karty kredytowej w 4 krokach

Jak wyjść z zadłużenia karty kredytowej w 4 krokach
16.10.2020

W zależności od kwoty możesz wypróbować metodę DIY, taką jak śnieżka zadłużenia lub konsolidacja, lub przyjrzeć się umorzeniu długu.

Wiele lub wszystkie przedstawione tutaj produkty pochodzą od naszych partnerów, którzy nam wynagradzają. Może to mieć wpływ na to, o jakich produktach piszemy oraz gdzie i jak produkt pojawia się na stronie. Nie ma to jednak wpływu na nasze oceny. Nasze opinie są naszymi własnymi.

Kroki

1. Znajdź strategię płatności lub dwie

2. Rozważ konsolidację zadłużenia

3. Współpracuj z wierzycielami

Jeśli jesteś jak większość ludzi, masz dług na karcie kredytowej. Na przykład przeciętne gospodarstwo domowe w Stanach Zjednoczonych ma ponad 15 000 dolarów zadłużenia z tytułu kart kredytowych. Pomyślna spłata zadłużenia na karcie kredytowej wymaga praktycznego podejścia, od określenia najlepszej strategii płatności po skontaktowanie się z wierzycielami w celu wynegocjowania stawek.

Oto jak spłacić zadłużenie na karcie kredytowej w czterech krokach.

1. Znajdź strategię płatności lub dwie

Jeśli naprawdę chcesz poradzić sobie z zadłużeniem na karcie kredytowej, rozważ te metody, aby szybciej osiągnąć swój cel. Posiadanie konkretnego celu i strategii spłaty pomoże utrzymać Ciebie i zadłużenie karty kredytowej w ryzach.

Płać więcej niż minimum: wydawcy kart kredytowych zapewniają poręczną miesięczną minimalną płatność, zwykle od 2% do 3% salda, aby mieć pewność, że dokonujesz płatności na czas. Jednak banki zarabiają na odsetkach, które pobierają w każdym okresie płatności, więc im dłużej trwa spłata, tym więcej zarabiają.

Śnieżna kula zadłużenia: metoda spłaty długu metodą kuli śnieżnej wykorzystuje poczucie spełnienia jako motywację. Priorytetyzujesz pożyczki według kwoty, koncentrując się najpierw na najmniejszej. Po spłaceniu tej pożyczki przenosisz tę płatność na kwotę, którą przyczyniasz się do następnej najmniejszej pożyczki i tak dalej. Jak śnieżka tocząca się po wzgórzu, będziesz stopniowo dokonywać coraz większych płatności, ostatecznie eliminując swój dług.

Lawina zadłużenia: Podobnie jak w przypadku metody śnieżnej, podejście lawinowe zmienia Twoje priorytety. Zamiast najpierw spłacać kartę z najniższym saldem, spłacasz kartę z najwyższym odsetkiem. Zwykle jest to szybsza i tańsza metoda niż śnieżenie.

Automatyzacja: Automatyzacja płatności to łatwy sposób na upewnienie się, że Twoje długi są spłacane, dzięki czemu unikniesz dodatkowych kosztów związanych z opóźnionymi opłatami. Jeśli jednak ćwiczysz śnieżną kulę zadłużenia lub podejście lawinowe zadłużenia, będziesz musiał mieć trochę więcej rąk, aby upewnić się, że wkładasz dokładnie to, co chcesz, na każde konto.

2. Rozważ konsolidację zadłużenia

Jeśli Twój kredyt jest dobry, ale spłaty zadłużenia wydają się przytłaczające, rozważ skonsolidowanie ich na jednym koncie. W ten sposób musisz dokonać tylko jednej płatności miesięcznie, aby wyrównać saldo.

Karta kredytowa z przelewem 0% salda: Może wydawać się sprzeczne z intuicją, aby ubiegać się o kartę kredytową, gdy Twoim głównym celem jest uwolnienie się od zadłużenia karty kredytowej, ale karty do transferu salda 0% mogą pomóc zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. Znajdź kartę, która oferuje długi 0% okres wstępny – najlepiej od 15 do 18 miesięcy – i przenieś całość zadłużenia karty kredytowej na to jedno konto. Będziesz mieć co miesiąc jedną prostą płatność i nie będziesz płacić odsetek.

Pożyczki osobiste: Podobnie możesz zaciągnąć pożyczkę konsolidacyjną o stałym oprocentowaniu, aby spłacić swój dług. Chociaż będziesz musiał zapłacić odsetki, oprocentowanie pożyczek osobistych jest zwykle niższe niż w przypadku kart kredytowych, co nadal może pomóc Ci zaoszczędzić trochę dodatkowej gotówki. Skorzystaj z kalkulatora konsolidacji zadłużenia, aby oszacować swoje oszczędności.

3. Współpracuj z wierzycielami

Skontaktuj się z wierzycielami, aby wyjaśnić swoją sytuację. Wydawca karty kredytowej może być skłonny negocjować warunki płatności lub oferować program trudności, zwłaszcza jeśli jesteś klientem od wielu lat z dobrą historią płatności.

Jeśli Twój emitent oferuje program trudności, może on przynieść ulgę, gdy okoliczności poza Twoją kontrolą, takie jak bezrobocie lub choroba, wpływają na Twoją zdolność do zarządzania płatnościami. Niezależnie od tego, czy negocjujesz z emitentem, czy akceptujesz warunki programu trudności, każda opcja może prowadzić do bardziej przystępnych stóp procentowych lub zniesionych opłat, w zależności od emitenta.

Te drobne zmiany mogą wystarczyć, aby pomóc Ci poradzić sobie ze swoim długiem, a najgorsze, co może się zdarzyć, to odmowa.

4. Szukaj pomocy

Jeśli łączna kwota, jaką jesteś winien, jest większa, niż jesteś w stanie spłacić każdego miesiąca i naprawdę masz trudności z opanowaniem swojego długu, być może nadszedł czas, aby podjąć poważniejsze kroki. Rozważ opcje umorzenia długów, takie jak upadłość lub plan zarządzania długiem.

Plan zarządzania długiem: Plany zarządzania długiem są tworzone przy pomocy agencji doradztwa kredytowego non-profit. Doradcy negocjują nowe warunki z wierzycielami i konsolidują zadłużenie na karcie kredytowej. Następnie co miesiąc zapłacisz agencji doradczej stałą stawkę. Twoje konta kredytowe mogą zostać zamknięte i być może będziesz musiał na jakiś czas zrezygnować z nowych.

Upadłość: Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości na podstawie rozdziału 7 usuwa niezabezpieczone zadłużenie, takie jak karty kredytowe, ale nie bez konsekwencji. Upadłość na podstawie rozdziału 13 może pomóc w restrukturyzacji długów w formie planu płatności na okres od 3 do 5 lat i może być najlepszym rozwiązaniem, jeśli masz aktywa, które chcesz zachować. Może pozostać w raporcie kredytowym przez 7 do 10 lat, chociaż Twoja ocena kredytowa prawdopodobnie odbije się w ciągu kilku miesięcy po złożeniu. Niektóre długi, takie jak pożyczki studenckie i długi podatkowe, zazwyczaj nie mogą zostać usunięte w przypadku upadłości.

Spłata zadłużenia: W ramach spłaty zadłużenia wierzyciel zgadza się przyjąć kwotę niższą niż kwota, którą jesteś winien. Chociaż może się to wydawać dobrym interesem, dla większości ludzi nie jest to opcja. Zazwyczaj wynajmujesz firmę zajmującą się rozliczaniem długów, aby negocjować z wierzycielami w Twoim imieniu. Przeczytaj więcej szczegółów na temat sposobu rozliczania długów i zagrożeń, na jakie napotykasz.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy