Kiedy zostanie wydobyty ostatni bitcoin?

17.02.2021
Category: Rzecz Biorąc

Najważniejsze informacje:

 • Według szacunków ekspertów ostatni Bitcoin zostanie wydobyty w 2140 roku
 • Podaż nowych BTC wchodzących do obiegu stopniowo maleje w czasieCo cztery lata, Bitcoin o połowę zmniejsza kwotę zarobków górników BTC o połowęDynamika podaży Bitcoin i halving

  W tej chwili istnieje około 17,3 miliona BTC, co oznacza, że ​​pozostało około 3,7 miliona BTC do wydobycia, zanim osiągnięta zostanie maksymalna podaż 21 milionów BTC. Faktyczna podaż Bitcoinów w obiegu jest prawdopodobnie znacznie niższa niż 17,3 miliona – ekspert ds. Bezpieczeństwa kryptowalut, Jameson Lopp, szacuje, że 4 miliony BTC zostały trwale utracone, albo z powodu utraty kluczy prywatnych, albo śmierci ich właścicieli.

  Górnicy bitcoinów są zachęcani do dostarczania swojej mocy mieszającej do sieci za pomocą BTC, który jest tworzony, aby nagrodzić każdego, kto umieści następny blok w łańcuchu bloków Bitcoin. W tej chwili nagroda za blok wynosi 12,5 BTC, a kwota ta ma spaść do 6,25 BTC przy następnym halvingu, który ma nastąpić w maju 2020 roku.

  Halving Bitcoina jest niecierpliwie wyczekiwany przez tych, którzy spekulują ceną Bitcoina, ponieważ obniża podaż świeżego BTC wchodzącego na rynek – zwiększona rzadkość jest korzystnym czynnikiem wpływającym na wartość BTC. Górnicy muszą sprzedać część wydobytego BTC, aby pokryć koszty operacyjne (prąd, sprzęt, pracownicy).

  Zmniejszenie o połowę nagród blokowych następuje co 210 000 bloków, a czas przyszłych halvingsów można obliczyć, dodając nowy blok do łańcucha bloków Bitcoin ze średnią szybkością 1 na 10 minut.

  Kolejny halving Bitcoina spodziewany jest w maju 2020 rKolejny halving bitcoina, który ma nastąpić w maju 2020 roku, będzie trzecim halvingiem. Oto halvings, które miały miejsce do tej pory i związane z nimi redukcje nagród blokowych. W sumie przed wydobyciem ostatniego BTC nastąpi 32 halvings Bitcoin.

  • Pierwszy halving bitcoina: 28 listopada 2012 r. (Z 50 BTC do 25 BTC)
  • Drugi halving Bitcoina: 6 lipca 2016 r. (Z 25 BTC do 12,5 BTC) Trzeci halving bitcoina: szacuje się, że nastąpi 14 maja 2020 r. (12,5 BTC do 6,25 BTC) Czwarty halving Bitcoina : szacuje się, że nastąpi w 2024 r. (6,25 BTC do 3,125 BTC)Ogólnie rzecz biorąc, halvings są postrzegane jako pozytywne wydarzenia dla ceny Bitcoina.

   Wydobycie wszystkich bitcoinów zajmie trochę czasu

   Szacuje się, że ostatni bitcoin zostanie wydobyty w 2140 roku , kiedy nagroda za blok spadnie poniżej 1 satoshi (najmniejszy nominał BTC). Oczywiście wymagałoby to od górników Bitcoin około 122 lat od teraz, co jest dalekie od pewności. W tym momencie górnicy byliby zachęcani do utrzymywania sieci, ponieważ nadal pobieraliby opłaty za zabezpieczenie transakcji, mimo że nie byłoby już nagród blokowych.

   Jeśli jesteś ciekawy, możesz sprawdzić tę interesującą tabelę, która zawiera szacunki, kiedy spodziewane są przyszłe połowy nagrody za blok Bitcoin.

   Co się stanie, gdy zostanie wydobyty ostatni Bitcoin?O ile nie zostanie wprowadzona zmiana protokołu, która zwiększy maksymalną ilość Bitcoinów, które mogą istnieć (bardzo mało prawdopodobny scenariusz), dostawa nowych BTC ostatecznie wyczerpuje się na stałe. Kiedy tak się stanie, górnicy otrzymają rekompensatę tylko w postaci opłat transakcyjnych i przestaną otrzymywać nagrody blokowe. Więc powinniśmy mieć nadzieję, że Bitcoin zostanie mocno zaadoptowany i powszechnie używany do 2140 roku, w przeciwnym razie moglibyśmy zobaczyć górników opuszczających statki!

   Kiedy nie ma już bitcoinów do wydobycia, istnieje również szansa, że ​​opłaty transakcyjne gwałtownie wzrosną, aby uwzględnić fakt, że nie ma już nagród blokowych. Jednak wiele rzeczy może się zmienić między teraz a 2140 rokiem i nie ma gwarancji, że sieć Bitcoin przetrwa ponad sto lat.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy