05.07.2019
Cechy twarzy, które ludzie sądzą za atrakcyjne

Naukowcy od momentu dawna próbują ustalić, co sprawia, że uważamy osoby za atrakcyjnego. Chodzi na temat jego poczucie humoru, woń czy pewność siebie? A może odbieramy jako interesujące to, co przypomina nam w innych nas samych? A co jeśli to wszystko kryje się w własnych twarzach?

Przejrzeliśmy wiele różnych badań dotyczących tego, co sprawia, że ktoś jest dla nas pociągający. Czasami wnioski mocno się różnią, ale są sprawy, co do których wielu badaczy się zgadza. Wiele cech decydujących o tym, hdy podobamy się innych, zasłania się w naszych twarzach.

Oto 8 jakości i rysów twarzy, które zdaniem badaczy sprawiają, hdy większość ludzi uważa wiadomą osobę za atrakcyjną:

1. Symetria

Badania, które opisano w "Journal of Comparative Psychology" oraz "Journal of Evolution & Human Behaviour " pokazują, że wielu mężczyzn oraz kobiet zważa za ładniejsze twarze, które są symetryczne.

W jednym z tych testowań poproszono uczestników o ocenienie atrakcyjności twarzy bliźniaczek i bliźniaków. W każdej parze jedno z bliźniąt posiadało twarz bardziej symetryczną niż drugie. Większości uczestników badani bardziej podobały się buzie osób o symetrycznych twarzach.

2. Asymetria

To jednakże zupełnie nie jest reguła. Wydaje się wiele osób o kompletnie niesymetrycznych twarzach, które są postrzegane jako szalenie atrakcyjne. Np. aktor Milo Ventimiglia (znany m. in. z seriali "Gilmore Girls" lub "Tacy jesteśmy").

Foto: Frazer Harrison / Staff / Getty Images

Niektórym, jakim sposobem np. popularnemu aktorowi, dosyć krzywy uśmiech tylko dodaje uroku. Za to jednostki, którzy mają zbyt doskonale symetryczne twarze, czasem zdobią okna... dziwnie.

3. Przeciętność

Chodzi o przeciętność pojmowaną w charakterze typowość. Badania pokazują, że większość ludzi woli twarze, które wpasowują się po to, co postrzegają jako normę. Częściej wskazują w charakterze atrakcyjne osoby, których buzie pasują do tych, jakie najczęściej oglądają w własnym środowisku.

4. Dojrzałość

Wiele badań pokazuje, że kobiety zdecydowanie uważają za więcej atrakcyjnych mężczyzn, którzy zdobią okna na starszych. Co większą ilość, im bardziej niezależne kobiety, tym bardziej gustują w dojrzałych mężczyznach. Naukowcy nazywają to efektem "George'a Clooneya".

Foto: Stuart C. Wilson / Stringer / Getty Images

5. Zarost

Niektórym pociąga się bujny zarost u mężczyzn, inni wolą u nich gładkie buzie. Testowania udowadniają jednak, że tych pierwszych osób jest w dużym stopniu więcej.

6. Blizny

To akurat zależy od własnych preferencji. Jeśli podobają mnie się kobiety, zazwyczaj odrzucić wskazujemy blizn, jako czegoś, co czyni je atrakcyjniejszymi. Natomiast jeśli gustujemy przy mężczyznach, sytuacja wygląda odrobinę inaczej.

W jednym spośród badań poproszono studentki na temat to, by oceniły atrakcyjność mężczyzn z bliznami jak i również bez oraz stwierdziły, którzy z nich nadają się bardziej do związków na długą metę, a którzy do krótkich przygód. Objawiło się, że kobiety sądzą mężczyzn z bliznami zbytnio bardziej atrakcyjnych w sytuacji krótkotrwałych związków.

7. Oczywista "ładność"

Psychologowie podkreślają, hdy mężczyźni, oceniając atrakcyjność twarzy, nie skupiają się w szczegółach (oczach, ustach i tym podobne. ), lecz patrzą na twarz jako na całość.

W wielu badaniach mężczyźni jako najładniejsze wskazywali twarze kobiet, które były w oczywisty sposób piękne, symetryczne, bez skaz, cech charakterystycznych i mankamentów.

8. Podobieństwo do naszych rodziców

Freud w mnóstwo sprawach miał rację. Naukowcy próbowali sprawdzić, na ile wizerunek naszych rodziców determinuje to, jakich ludzi postrzegamy jako atrakcyjnych.

W jednym spośród badań pokazano, że to, jak wyglądali nasi rodzice w momencie, kiedy się narodziliśmy ma mocny wpływ na tek krok, kto mnie się podoba. Naukowcy doszli do wniosku, że damy często wybierają mężczyzn, jacy z jakiegoś powodu przypominają im ojców (np. tenże sam kolor oczu bądź podobny uśmiech), a mężczyznom zdarza się szukać obok kobiet cech przypominających im twarz matki.

Okazało się np., że jednostki, których rodzice mieli większą ilość niż 30 lat, gdy przyszli na świat, wolą starszych partnerów. Natomiast ci, których rodzice mieli skromniej niż 30 lat, wybierają młodsze osoby do związków.