23.06.2019
Badanie KRD. Długi spółek giełdowych  Pieniądze

Z grona 430 rodzimych spółek notowanych na kluczowym rynku GPW w Stolicy polski aż 65 zostało wpisanych do Krajowego Rejestru Długów. Ich łączny dług wykracza 22 miliony złotych. Tymże samym jest on na temat ponad 150 procent lepszy niż przed 6 miesiącami - informuje KRD.

"Mocny wzrost średniego zadłużenia to (... ) zasługa jednego z ubiegłorocznych debiutantów, którego przeterminowane zobowiązania przekraczają 15 milionów złotych" – wyjaśnia, cytowany w komunikacie, Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Największe długi w budowlance

Rośnie zadłużenie budowlanki. To już ponad 1, 35 mld zł

Dane KRD oznaczają, że zadłużona jest mniej więcej co siódma giełdowa spółka. W sumie mogą mieć one 148 wierzycieli oraz 413 zobowiązań. Ich łączne zadłużenie sięga 22, 3 miliona złotych. Średni dług przekracza więc 343 setki złotych.

Przedsiębiorstwo, które pasuje za ponad 70 procent długów wszystkich spółek giełdowych notowanych w KRD dzierży siedem niezapłaconych w terminie zobowiązań na łączną kwotę 15, 67 miliona zł. Kolejne dwie spółki istnieją daleko w tyle. Niechlubny lider poprzedniego badania - przedstawiciel branży budowlanej – spadł na pozycję nr dwa. Jego łączne zadłużenie wciąż lekko przekracza 6 miliony złotych. Na 3 miejsce „wskoczyła” spółka wraz z branży informatycznej, której dług sięga 1, 1 miliona złotych. Co ciekawe, nadal pół roku temu odrzucić znajdowała się ona na liście dłużników KRD. KRD nie podaje, o które to spółki chodzi.

Podobnie, jak w poprzednim badaniu, w gronie giełdowych spółek-dłużników najwięcej jest przedstawicieli sektora budowlanego. Aż 14 wraz z 65 przedsiębiorstw z GPW notowanych w rejestrze dłużników to firmy właśnie wraz z tej branży. To 1 więcej niż przed sześcioma miesiącami. Ich łączne zadłużenie sięga 3, 25 miliona złotych, czyli spadło na temat niespełna 800 tysięcy złotych. Kolejne „zadłużone” branże to handel (7 przedstawicieli) i finanse i informatyka (po 6 spółek-dłużników).

Na liście giełdowych dłużników mieszczą się głównie mniejsze, opcjonalnie średnie firmy. Są aczkolwiek wyjątki. Pół roku wstecz w Krajowym Rejestrze Długów notowany był także rynkowy gigant, spółka z krytycznej dziesiątki pod względem kapitalizacji. Po obecnej edycji badania dołączyła do niej kolejna.

Lista się wydłuża

Procent niezapłaconych faktur jest najniższy w historii

Eksperci Krajowego Rejestru Długów tym razem przeanalizowali również, jak zmieniła się sytuacja 61 spółek-dłużników sprzed sześciu miesięcy. Najogromniejszą – bo liczącą aż 46 przedstawicieli - ekipę stanowią spółki, które w dalszym ciągu widnieją przy rejestrze dłużników. W naszym gronie 11 firm zanotowało wzrost zadłużenia, w przypadku 14 kwota długów się nie zmieniła, an aż 21 może pochwalić się spadkiem łącznej kwoty przeterminowanych deklaracji. Z kolei 11 spółek poszło krok dalej i zadbało o to, żeby całkowicie „zniknąć” z ewidencje dłużników.

- Wydłużająca się lista i rosnąca wartość niezapłaconych w terminie zobowiązań dopisanych do Krajowego Rejestru Długów nie oferuje najlepiej o wiarygodności płatniczej firmy. Na szczęście, wymienione liczby pokazują, że jest spora grupa giełdowych firm, którym zależy na naszym, aby mienić się na sektorze, jako uczciwi kontrahenci i rzetelni płatnicy - mniema Adam Łącki.

Prezes Krajowego Rejestru Długów przestrzega jednocześnie przed bagatelizowaniem problemu: "Choć kwoty łącznego długu giełdowych spółek notowanego w KRD w stosunku w celu ich wielkości są względnie małe, to problemy finansowe zazwyczaj zaczynają się właśnie od niewielkich kwot. Dlatego poza jednorazową weryfikacją, faktycznie istotny jest stały monitoring kontrahentów. 4 z 61 spółek z GPW notowanych w KRD przed sześć miesiącami, nie ma obecnie na polskiej giełdzie".

Badanie „Długi spółek giełdowych” Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej zostało przeprowadzone na 430 krajowych spółkach, które 4 maja 2016 roku były notowane dzięki głównym rynku Giełdy Dokumentów Wartościowych na warszawskim rynku. To tej druga edycja. Pierwszego nadzoru zadłużenia giełdowych spółek KRD BIG dokonał w listopadzie 2015 roku.