12.07.2019
Co trzeciej giełdowej spółce spośród sektora naftowego grozi bankructwo  Surowce

Nawet co trzecia brytyjska giełdowa spółka z sektora naftowego może stanąć w obliczu bankructwa ze względu dzięki niskie ceny ropy – wynika z raportu Company Watch, firmy monitorującej kondycję finansową spółek.

Według Company Watch w brytyjskim sektorze naftowo-gazowym działa dziś około 5850 spółek. 126 spośród nich notowanych wydaje się być na londyńskiej giełdzie (27 na rynku głównym a 99 na rynku AIM).

Z danych spółki wynika, że 70 proc. z nich przynosi dziś straty, które w sumie sięgają 1, 8 mld funtów. Na dodatek, jedna trzecia spośród wspomnianych 126 przedsiębiorstw nie generuje aktualnie jakichkolwiek bądź przychodów.

Rating firm

Wielka Brytania nie wydaje się być przygotowana na kryzys energetyczny. A brak prądu grozi Brytyjczykom już tej zimy

Company Watch ocenia spółki według własnego ratingu, przy którym maksymalna ocena wówczas 100 punktów a najsłabsza – zero. Średnia weryfikacja spółek z sektora naftowego to obecnie 44 punkty, choć w przypadku korporacji generujących przychody jest to 76 punktów.

Tylko trzy spośród 126 spółek mogą pochwalić się maksymalną oceną 100 punktów a 5 posiada obecnie zerowy rating.

Spośród 99 firm notowanych na rynku AIM aż 38 posiada rating poniżej 25 punktów oraz oznaczone są jako zagrożone bankructwem. Na głównym rynku londyńskiej giełdy są wyłącznie cztery takie spółki wraz z omawianego sektora.

Co ciekawe, Company Watch ocenia, że wśród firm naftowych nie notowanych na giełdzie sytuacja jest znacznie gorsza. Niemal 90 proc. spośród nich przynosi obecnie szkody szacowane łącznie na blisko 12 mld funtów.

- Wiele spośród mniejszych spółek naftowych powstało wyłącznie ze względu na nadzwyczajnie wysokie ceny surowców w ostatnich latach. Ostatnie spadki cen ropy mogą zbudować te firmy pod ogromną presją, szczególnie te, które do kontynuowania działalności chcą zewnętrznego finansowania - ocenia główny analityk Company Watch Ewan Mitchell.

Pieniądze na działanie

Wielka Brytania nie chciała płacić, Unia europejska zmieniła przepisy

Firma ocenia konserwatywnie, że przynajmniej 38 spółek giełdowych z sektora naftowo-gazowego zostanie bez środków na dalsze funkcjonowanie w ciągu najbliższego roku.

- Inwestorzy zainteresowani tym sektorem powinni szczególną uwagę poświęcać analizie bilansu finansowego korporacji. Podstawowym pytaniem jest czy dysponują one wystarczającymi rezerwami, które pozwolą im zostać na powierzchni do czasu poprawy sytuacji rynkowej a mianowicie dodaje Mitchell.

Alarmujące sygnały o kłopotach pieniężnych spółek z sektora naftowego w Uk napływają w ostatnim czasie z wielu źródeł. Podstawą tego stanu jest zmniejszenie cen ropy na globie w połączeniu z rekordowymi nakładami finansowymi na inwestycje na brytyjskim szelfie przy ostatnich latach. Przy aktualnej cenie ropy ogromna wielu tych inwestycji nie dzierży szans się zwrócić ze względu na wysokie koszta prac poszukiwawczych i wydobywczych w tym rejonie.