09.07.2019
Ceny ropy naftowej w górę. Przez strajki w AMERYCE  Surowce

  • Ropa naftowa "bardzo szybko" zareagowała na zapowiedź USA. Warsztaty najwyżej od pół roku
  • Polska ogranicza import ropy z Rosji. Historyczne informacje w sprawie dostaw
  • Amerykańscy producenci ropy z łupków zacierają ręce po woli OPEC
  • Dobra informacja na rzecz kierowców. Na stacjach trochę taniej
  • Droższa ropa jak i również benzyna. Potężny huragan "pozamykał" rafinerie

Ceny ropy skoczyły we wtorek o ponad 3 proc., innymi słowy o 1, 5-2 dol. na baryłce. Zdaniem analityków, to reakcja rynku dzięki spekulacje o możliwości ograniczenia produkcji w USA. Na godz. 13 ropa Brent zbliżała się do 57 dol., an amerykańska WTI - przekraczała 51 dol.

Spadek amerykańskiej produkcji miałby być efektem spośród jednej strony strajków w dziewięciu rafineriach, odpowiadających zbytnio 10 proc. produkcji przy USA, a z drugiej informacji o spadku cyfry czynnych platform wiertniczych w Ameryce Północnej. W minionym tygodniu stycznia w AMERYCE zamknięto 94 platformy, a liczba czynnych spadła do odwiedzenia 1223. Z kolei w Kanadzie zamknięto 11 platform.

Ropa drożeje. Ceny na stacjach pójdą w górę?

Efekt strajku?

To największy tygodniowy zmniejszenie czynnych platform wiertniczych od czasu 1987 r. - podkreślił Szymon Zajkowski z mBanku. Zauważył, że strajki po rafineriach oznaczają największą od momentu 25 lat przerwę w pracy w tym sektorze, ale żadnych wiarygodnych informacji o spadku produkcji na razie nie ma.

Już w poniedziałek notowania amerykańskiej ropy wzrosły o cztery, 4 proc., a koszt ropy Brent zwyżkowała poniekąd mocniej - przypomniała analityczka BOŚ Dorota Sierakowska. Do niej zdaniem, raport o ilości czynnych platform skłonił frakcja inwestorów do zamykania tak zwanym. krótkich pozycji na branży ropy i to oczywiście kwestie techniczne, nie a fundamentalne, są przyczyną minionych wzrostów cen. - Stale jednak ruch ten należy traktować jedynie jako krótkoterminową korektę - oceniła Sierakowska.

Ruch USA

Zajkowski podkreślił natomiast, że w ostatnich miesiącach najważniejsze kraje należące do OPEC często mówiły, że nie zamierzają ograniczać produkcji ropy, aby zrównoważyć światową podaż spośród popytem na surowiec jak i również otwarcie sugerowały, że ów odpowiedzialność spoczywa na Stanach Zjednoczonych.

Wartość ropy naftowej WFI w ostatnich 6 miesiącach

Ostatnia aktualizacja:

- Dlatego też stało się jasne, że ropa przestanie tanieć w momencie, kiedy pojawią się informacje o spadku produkcji w AMERYCE - zaznaczył, dodając, że najwyraźniej rynek już dyskontuje taki scenariusz. - Jeżeli okaże się, że istotnie Stany Zjednoczone zmniejszają wytwórczość, ceny ropy powinny prędko przekroczyć 60 dol. zbyt baryłkę - dodał.

Niskie ceny

Sierakowska przypomniała z kolei, że reprezentanci krajów OPEC nadal trzymają, że ceny ropy naftowej pozostaną na niskich poziomach jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy, co więcej a mianowicie w pierwszym kwartale 2015 r. popyt na materiał pozostanie wątły.

- Część przedstawicieli OPEC planuje wręcz, że notowania ropy w I połowie owego roku mogą zejść nawet poniżej 40 USD zbytnio baryłkę. Póki co w rynku ropy naftowej witryna popytowa pozostaje silna - dodała.