06.07.2019
Ceny niektórych rodzajów ropy spadły już do poziomu 20 dol.  Surowce

Ostatnia odświeżenie:

Kurs USD/PLN we wtorek

Ostatnia uaktualnienie:

Producenci gęstszych, ciemniejszych i bardziej zasiarczonych rodzajów ropy doświadczają jeszcze w wyższym stopniu dramatycznych strat i handlują surowcem, biorąc 20 dol. za baryłkę.

Bitum, który to, co prawda, technicznie nie wydaje się ropą, lecz ciężką, ciemną, kleistą substancją, sprzedawany wydaje się już za ok. trzynaście dol. za baryłkę. Wartość tego surowca spadła o przeszło 80 proc. od czasu czerwca 2014 roku.

Tego rodzaju surowce wyprzedawane są po jeszcze niższych cenach - rafinerie potrzebują do ich przetworzenia zaawansowanych instrumentów, które są kosztowne.

Ropa coraz w znacznym stopniu opłacalna. Niskie ceny także po 2016 r.

"Sytuacja jest dramatyczna"

- W większości miejsc na świecie mnóstwo producentów nie otrzymuje ceny za ropę Brent lub WTI - twierdzi Torbjoern Kjus, norweski analityk wraz z DNB ASA w Oslo. - Sytuacja jest rzeczywiście dramatyczna, a wielu producentów nie może sobie zagwarantować to, by trwała ona dalej.

Nawet kraje OPEC, które odpowiadają za ok. 40 proc. ogólnoświatowej podaży, są zmuszone do handlu poniżej tych 2 wskaźników (Brent oraz WTI).

Dzienna cena 12 typów ropy produkowanych przez OPEC wynosiła w poniedziałek 33, 76 dol. zbyt baryłkę - to najniżej od siedmiu lat.

„Wielu producentów będzie wolało sprzedać dużo surowca według bieżących cenach” niż w stopniu, który może maleć w najbliższych tygodniach - twierdzi Abhishek Deshpande, analityk rynku ropy z londyńskiej spółki Natixis.

Czy upadki cen ropy naftowej są odczuwalne przez kierowców?