13.07.2019
Credit Agricole ostrzega przed obłudnymi wiadomościami e-mail  Tech

Credit Agricole ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail, w których pożyczkodawca podszywa się pod bank. "Ich celem jest wyłudzenie Was poufnych danych - identyfikatora i hasła do strony transakcyjnego oraz prawdopodobnie zarażenie komputera szkodliwym oprogramowaniem" a mianowicie wskazano w komunikacie.

Przedstawiciele Credit Agricole poinformowali, że przestępcy wysyłają e-maile do przypadkowych odbiorców. "Niestety nadawcy takich wiadomości posługują się różnymi technikami, aby skutecznie namówić odbiorcę do otwarcia załącznika, na przykład sugerując, że zawiera ważne informacje, fakturę, interesujące fotki czy inne dane" - zwrócono uwagę.

W wiadomościach, których dotyczy wówczas ostrzeżenie, przestępcy sugerują, hdy bez podjęcia działań (kliknięcia w podany w zawartości fałszywy link), nastąpi wygaśnięcie konta. "Jest to nieprawda. Link prowadzi do fałszywej strony - w żadnym wypadku nie należy w nią wchodzić, ani podawać w serwisie żadnych danych uwierzytelniających" - podkreślili przedstawiciele agencji bankowej.

Jednocześnie prosząc swoich klientów o zwracanie czujności na tego rodzaju informacji, ignorowanie i kasowanie ludzi, które wydają się podejrzane.

Zalecenia dla klientów

Kredyty, pożyczki i wielkie pieniądze do zwrotu. Miliony Polaków żyją z długiem

Jeżeli jednak kliknęliśmy przy fałszywy link lub otworzyliśmy niebezpieczny załącznik, to konieczne jest sprawdzenie komputera obecnym oprogramowaniem antywirusowym lub poprzez profesjonalny serwis komputerowy.

Do czasu usunięcia wirusa nie należy korzystać z bankowości internetowej na takim urządzeniu.

"Jeżeli doszło do odwiedzenia ujawnienia danych uwierzytelniających (identyfikatora klienta, hasła, hasła SMS, ewentualnie innych danych) a mianowicie prosimy o pilny kontakt z bankiem" - poinformowali przedstawiciele Credit Agricole.

Banki ostrzegają

To nie zaakceptować pierwsze tego typu ostrzeżenie w ostatnich tygodniach. Przed fałszywymi wiadomościami od kuglarzów podszywających się pod bank ostrzegał ostatnio mBank.

W połowie października informowaliśmy o tym, że hakerzy podszywają się pod portal Przelewy24.

Wcześniej Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzegał przed wiadomościami od osób podszywających się pod ZUS. Po temacie wiadomości rozsyłanej za pośrednictwem oszustów wpisana jest powiedzenie "Zaległe składki", zaś po samym mailu prośba na temat potwierdzenie odebrania wiadomości.