23.06.2019
Autonomiczne samochody - kiedy ukażą się na ulicach?

Jen-Hsun Huang, prezes Nvidii, stwierdził, że w gra autonomiczne samochody trafią dzięki ulice miast najpóźniej za 4 lata. Nvidia wówczas jeden z najpoważniejszych podmiotów w branży samojeżdżących aut. Firma produkuje procesory, które są bardzo istotnym detalem systemów sztucznej inteligencji po samochodach.

Agencja Reutera zaznacza, że w przeciągu ostatniego roku kurs działaniu firmy wzrósł o 170 procent. Kapitalizacja Nvidii wynosi za sprawą tego 116 miliardów dolarów.

Wszystko dzięki nim, że firma – świetna głównie z procesorów graficznych do komputerów – zaczęła tworzyć więcej sprzętu do specjalistycznych zastosowań, m. in. do autonomicznych samochodów czy sztucznej inteligencji. Rośnie liczba firm, które komponują zastosowania dla tej technik.

Zajmie nam nie więcej niż cztery lata, by wypuścić całkiem autonomiczne samochody na ulice. Jak długo potrwa, przedtem stanowić będą one wielu aut na drogach? To już zależy – powiedział Huang dziennikarzom po jednym spośród ostatnich spotkań korporacji.

Huang twierdzi, że po wiele procesów w przedsiębiorstwach można zautomatyzować dzięki użyciu sztucznej inteligencji – skutkiem tego, również odpowiednich procesorów.

Autonomiczne, czyli jakie

Autonomiczne wozy działają w ten strategia, że za pośrednictwem dużej cyfry czujników zbierają dane dotyczące otoczenia i tego, jakie możliwości w danym momencie historia się na drodze. Uber wykorzystuje do tego więcej niż 60 laserów. Tesle posiadają 8 kamer, które gwarantują widoczność w 360 stopniach oraz 12 czujników ultradźwiękowych, wykrywających obiekty twarde i miękkie.

Kluczowe jest jednak oprogramowanie (i sprzęt), które pozwolą przetworzyć wszystkie te dane i pokierować maszyną.

Bardzo ważne są też regulacje sądowe dopuszczające w ogóle autonomiczne samochody do poruszania się po drogach. Pionierskie upoważnienie przygotowuje obecnie niemiecki resort transportu. Dotyczy etycznych aspektów użytkowania pojazdów autonomicznych.

Niektórzy eksperci twierdzą jednak, że minie jeszcze wiele czasu, zanim na trasach pojawi się więcej samojeżdżących aut. – Wierzę, iż takie samochody nie wejdą do sprzedaży przed 2025 rokiem. W Europie pierwszymi w pełni samojeżdżącymi pojazdami będą najprawdopodobniej ciężarówki jeżdżące po autostradach łączących wielkie miasta. One mogą pojawić się nawet przed rokiem 2025 – uważa Massimiliano Lenardi, manager centrum doświadczeń i rozwoju firmy technologicznej Hitachi Europe.