26.06.2019
Bierność zawodowa w Polsce przy 2016. Raport Instytutu Gospodarczego NBP

Najniższe od ćwierć wieku bezrobocie i wielkie problemy z dostępem do odwiedzenia pracowników. Te dwie wiadomości przewijają się od paru miesięcy w przestrzeni ogólnej. Równocześnie coraz więcej polskich firm deklaruje zamiar zatrudnienia cudzoziemców, a najbardziej pożądani są pracownicy z Ukrainy.

Tymczasem, jak się okazuje, pomimo poprawiającej się sytuacji w dziedzinie pracy jak i również rosnących niedoborów kadrowych ciągle niemal 5, 5 miliona Polaków w wieku produkcyjnym jest biernych zawodowo.

Miliony uśpionych Polaków…

Z raportu Instytutu Ekonomicznego NBP wynika, że od 2006 r. systematycznie rośnie liczba jednostek starszych. A starzenie się społeczeństwa zaczęło trwale jak i również negatywnie oddziaływać na oferta pracy. Dane GUS zdecydowanie wskazują, że w przeszłym roku na każde stu osób w wieku produkcyjnym przypadało 29 osób po wieku przedprodukcyjnym i 33 osoby w wieku poprodukcyjnym.

To oznacza, że potencjalne zasoby kadrowe, które wejdą na rynek robocie, już dziś są niższe niż pula osób, które z niego wychodzą, zaś więc wkraczają w wiek emerytalny. I jak pokazują eksperci w raporcie Instytutu Ekonomicznego NBP nawet obok realistycznych scenariuszach imigracji do odwiedzenia Polski, nie jest realne, by pozytywny wpływ imigracji zniwelował ubytek w podaży pracy wywołany starzeniem się społeczeństwa.

Foto: Work Service / materiały prasowe

Nadzieją na przywrócenie równowagi wydaje się być aktywizacja biernych zawodowo Młodych polaków. Z analiz ekspertów Work Service wynika, że w kraju istnieje rezerwa kadrowa w postaci 2 mln osób, które przebywają prócz rynkiem pracy z innych powodów niż zdrowie, bądź wejście w wiek emerytalny.

- Wobec rekordowo niskich poziomów bezrobocia uwidocznił się w Polsce narastający problem z dostępnością dłoni do pracy. Obecnie kluczową receptą na wypełnianie powstałych wakatów jest imigracja, jednak należy pamiętać, że w naszym kraju mamy milionowe rezerwy kadrowe. Poziom aktywności zawodowej Polaków wydaje się być stosunkowo niski i wyraźnie odbiega od średnich europejskich – mówi Maciej Witucki, Prezes Zarządu Work Service S. A.

Aktywność zawodowa w Polsce jest o ponad 4 pp. niższa niż średnia unijna, co daje nam szóstej miejsce od końca w zjednoczonej Europie.

Bierny zawodowo – kim wydaje się i jak go pobudzać?

Jak wyliczyli eksperci spośród Instytutu Ekonomicznego NBP, aktywizacja osób biernych zawodowo potrafiłaby zwiększyć podaż pracy niemal o 9 proc. Specjaliści zaznaczają przy tymże, że szacunki te nie uwzględniają potencjalnej aktywizacji osób w wieku 65 latek i więcej.

Ale "przebudzenie" osób biernych zawodowo wymaga najpierw zdiagnozowania bodźców ich bierności. Work Service podaje, że statystyczna osoba bierna zawodowo w naszym kraju wydaje się być kobietą, z podstawowym wykształceniem, która mieszka w mieście. Z danych NBP powstaje też, że 75 proc. kobiet w wieku 25-44 lat nie pracuje wraz z względu na opiekę nad dziećmi.

Co więcej, prawie co trzecia Polka nieaktywna w dziedzinie pracy wraz z powodu opieki nad maluchami lub innymi osobami wskazywała jako przyczynę tej kwestii brak odpowiednich instytucji przy miejscu zamieszkania, barierę finansową w dostępie do owego typu usług lub ich jakość (łącznie ponad 250 tys. kobiet).

Sporo potencjalnych rąk do pracy uśpione jest w grupie najmłodszych Polaków. Aktywność kariery i wskaźnik zatrudnienia pośród osób w wieku 15–24 lata są o 25 proc. niższe od umiarkowanych w UE. Jak i również jak podają eksperci NBP, bierność najmłodszych osób zazwyczaj wiąże się z kształceniem. Bo w Polsce schemat łączenia nauki z aktywnością zawodową nie jest zbyt popularny.

- Młodociani najczęściej wchodzą na zbyt pracy dopiero po skończeniu edukacji formalnej, podczas wówczas gdy w wielu krajach UE studenci pracują ponad podwójnie częściej niż w Polsce – czytamy w raporcie Instytutu Ekonomicznego NBP.

Wśród osób biernych, niemal połowę stanowią potencjalni podwładni powyżej 55 roku egzystencji. Powody odejść to przeważnie kłopoty ze zdrowiem i uzyskiwanie uprawnień rentowych oraz likwidacja miejsca pracy bądź zwolnienie. Z wiekiem wstaje znaczenie emerytury, która dla osób osiągających wiek emerytalny, staje się dominującym motywem zaprzestania pracy. Maciej Witucki przekonuje:

Nasza system gospodarczy nie może pozwolić samemu na marnowanie tak ogromnych i cennych zasobów oszczędności ludzkiego. Polska ma ciągle ujemne saldo migracyjne jak i również postępujący kryzys demograficzny, któregoż odwrócenie zajmie kolejne dekady.

Dlatego jednym z kluczowych działań na następne lata powinno być wzmożenie działań aktywizacyjnych skierowanych do odwiedzenia osób nie tylko bezrobotnych, ale również biernych profesjonalnie.

Ekspert z Work Service uważa, że żeby aktywować biernych zawodowo, powinno się rozważyć wprowadzenie odpowiednich podniet dla firm do częstszego zatrudniania pracowników 50+, natomiast także postawić na warsztaty zawodowe, dające uprawnienia do odwiedzenia podjęcia pracy w deficytowych dziś zawodach.

Tagi: bezrobocie zawód praca Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij przy link „Zgłoś Facebookowi” tuż przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć sankcje. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI przekształca nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku jak i również kilkunastu pracowników. Chodzi na temat aferę GetBack

Notowanie