16.09.2019
Jak obniżyć alimenty? Blajer odpowiada na najważniejsze pytania  Informacje

  • "Biznes dla Ludzi". Odwołany lot - jakie mamy prawa?
  • "Biznes na rzecz Ludzi". Nowe otwarcie na rzecz Modlina
  • "Biznes dla Ludzi". Zmiany w związku wraz z RODO
  • "Biznes dla Ludzi". Na gry wydajemy coraz więcej
  • "Biznes dla Ludzi". Nowe połączenia lotnicze

Dziś w programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer przyjrzał się alimentacyjnym problemom Polaków. A konkretnie sprawy, gdy ktoś dochodzi do wniosku, że płaci zbytnio wysokie alimenty. Czy zasądzone przez sąd alimenty przy ogóle można obniżyć? Kiedy i jak można wówczas zrobić?

Alimenty wówczas regularne, obligatoryjne świadczenia na rzecz osób fizycznych, gdzie zobowiązywane są inne jednostki fizyczne. Obowiązek alimentacyjny być może wynikać z pokrewieństwa, powinowactwa, małżeństwa.

Jakiś człowiek włamał Ci się do komputera? Blajer wyjaśnił, do kogo się zwrócić

Zakres tego obowiązku kształtuje się różnie i obejmuje nakłady niezbędne do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb życiowych (w przypadku dziecka także środków wychowania i wykształcenia). Przy ustalaniu zakresu alimentów należy rozważać zarówno potrzeby uprawnionego (np. dziecka), jak i ewentualności zobowiązanego (np. ojca).

Podstawą prawną regulującą zakres i zasady świadczeń alimentacyjnych jest ustawa Kodeks rodzinny jak i również opiekuńczy.

Gościem Pawła Blajera w części "Twoje Umowy" była adwokat Ewa Rostafińska. - Sąd zostanie bardzo dokładnie analizował ten pozew o obniżenie alimentów, biorąc przede wszystkim pod lupę twierdzenia o zarobkach osoby zobowiązanej. Sąd ma możliwość analizować trzy lata wstecz, czy ktoś specjalnie nie zaakceptować obniżył swoich zarobków po trakcie trwania sprawy rozwodowej - podkreśliła.

- Najważniejszym argumentem dla sądu są dzieci na utrzymaniu. Nie może się wyzbyć dochodów w takiej kwestii. Nie ma możliwości doprowadzenia do sytuacji, że przy ogóle nie ma obowiązku alimentacyjnego - zaznaczyła.

Spadek, zmiana charakteru pracy

W programie podpowiedzieliśmy też, co zrobić, gdy milusiński otrzymuje spadek. Gościem była Joanna Greguła, notariusz, fallus Krajowej Rady Notarialnej.

W części "Twoja Praca" zastanawialiśmy się wraz z Izabelą Szczygielską nad tym, jak zmienić charakter prowadzonej przez nas pracy, a w "Twojej Firmie" wypełniliśmy deklarację CEIDG1.