30.08.2019
Huawei próbował korumpować dostawców Apple’a

Serwisy zajmujące się najnowszymi technologiami opisują nowe wiadomości o chińskim koncernie Huawei, który miał próbować wykradać tajemnice technologiczne Apple'a. Chińczycy mieli podejmować starania o korumpowanie dostawców podzespołów na rzecz Apple'a.

Zdaniem serwisu "Information" w artykule wraz z 18 lutego szczególnie sporym zainteresowaniem koncernu Huawei cieszył się wbudowany w Apple Watch czujnik monitorujący robotę serca użytkownika zegarka. Inżynier chińskiego producenta sprzętu telekomunikacyjnego miał spotkać się spośród przedstawicielem dostawcy tych podzespołów i oferować mu lukratywny kontrakt, a podczas konwersacji wykazywać szczególne zainteresowanie detalami budowy inteligentnego zegarka Apple'a - twierdzi serwis. Spośród kolei serwis "Mac Rumours" przyznaje, że opisane wydarzenie "wpisuje się w tendencję stosowania wątpliwych praktyk" za pośrednictwem Huawei celem zdobycia tajników technologii stosowanej przez konkurencje.

Co na wówczas Huawei?

W odniesieniu do odwiedzenia ostatnich komentarzy wystosowanych poprzez amerykańskich urzędników - rozchodzi o komentarze, które pojawiły się w wypowiedziach wiceprezydenta USA, Mike'a Pence'an a także sekretarza stanu USA, Mike'a Pompeo podczas konferencji bliskowschodniej w Warszawie - rzecznik Huawei CEE & Nordic Region, Austin Zhang wystosował poniższe oświadczenie.

Huawei zadebiutował na europejskim rynku dwadzieścia lat temu. Zarówno przy Europie, oraz na całym świecie, utrzymujemy wysokie wzorce w dziedzinie bezpieczeństwa. Poświadczają to nasi klienci, jacy od wielu lat znają nas o wiele lepiej niż ktoś inny. Niedawno mała grupa amerykańskich urzędników próbowała wywrzeć presję na kraje europejskie, aby z uwagi dzięki kwestie bezpieczeństwa wykluczyły Huawei z ich rynków. Ich oskarżenia są całkowicie niezrozumiałe, a zachowanie szokujące. Wierzymy, że nasi klienci podejmą właściwą decyzję w oparciu o własną, świadomą weryfikację.

Potęga nie rodzi się z zastraszania, nieuzasadnionych żądań i władczych zachowań, a my mocno kwestionujemy motywacje stojące za takimi działaniami. Wierzymy, że rządy i obywatele Europy osobiście wyciągną wnioski.

Otwarta i uczciwa konkurencja przyczyniła się do rozwoju Europy i jej dobrobytu. Cyberbezpieczeństwo samo w sobie wydaje się być problemem technicznym i nie zaakceptować należy go upolityczniać. Wyłączenie Huawei nie pomoże efektywnie rozwiązać problemów bezpieczeństwa cybernetycznego. Ograniczenie otwartej i uczciwej konkurencji również nie zminimalizuje ryzyka z tym powiązanego. Wręcz przeciwnie, znacząco podniesie koszty komunikacji w krajach europejskich i znacznie opóźni proces ich cyfryzacji. Poza tym tego typu działanie na serio zahamuje innowacje technologiczne i sprawi, że kraje europejskie staną się mniej konkurencyjne, jak ostatecznie zaszkodzi interesom poszczególnych rządów, przedsiębiorstw i mieszkańcówrezydentów.

Cyberbezpieczeństwo buduje się poprzez innowacje oraz współpracę wszystkich interesariuszy. Nie musimy wybierać między bezpieczeństwem zaś rozwojem. W ciągu niedawnych 20 lat Huawei wniósł znaczący wkład w europejską technologię cyfrową i postęp społeczny oraz wykorzystując różne innowacje pomógł zapewniać cyberbezpieczeństwo. Nie powodujemy problemów połączonych z bezpieczeństwem cybernetycznym, natomiast wręcz przeciwnie – aktywnie przyczyniamy się do swoim wzmacniania. Wierzymy, że państwa europejskie podejmą świadome decyzje w oparciu o osobiste długoterminowe interesy i zagwarantują równe szanse dla wszelkich przedsiębiorstw.

Zdaniem amerykańskiego ministerstwa sprawiedliwości firma Huawei stworzyła wewnętrzny program nagradzania pracowników za wykradanie tajemnic technologicznych konkurencji. Zdobywanie zdolności o działaniach innych firm nagradzane ma być po Huawei premiami, których wielkość zależna jest od wartości pozyskanych informacji - przekonuje serwis "Information".

WARTO WIEDZIEĆ: