12.06.2019
10 sposobów na upał w domu

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje wspaniałą sieć kawiarni

Klimatyzatory i wentylatory to nie zaakceptować jedyny ratunek w upalne dni. W walce spośród temperaturą pomóc może sporo trików. Oto dziesięć spośród nich

Gdy gorączka przekracza 30 stopni wystarczy kilka dni, aby spośród półek sklepowych zniknęły wyekwipowania dające choć trochę wytchnienia. Nie inaczej jest jak i również w tym roku.

Choć kapryśne lato kazało nam czekać do przełomu lipca i sierpnia, to upały w końcu do Naszego kraju dotarły.

To hit tych wakacji. Świat oszalał na punkcie ręcznikostanika

Jak sobie z nimi poradzić? Oto dziesięć propozycji analityków Open Finance.

Taka aura jest na rzecz wielu coś znacznie więcej aniżeli tylko uciążliwa, ale może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i egzystencji. Nie powinno więc dziwić, że coraz więcej Polaków decyduje się na montaż chłodnicom samochodowym w domu lub mieszkaniu. Takich osób może okazać się już nawet ponad 150 tysięcy – wynika wraz z szacunków Open Finance opartych o dane GUS. W najwyższym stopniu komfortowa klimatyzacja centralna, za pomocą której można schłodzić jakikolwiek pokój z osobna, to najrzadziej spotykane rozwiązanie. W tego typu urządzenie zdecydowało się około 25-30 tys. gospodarstw domowych. Koszt aplikacji dobrej jakości wraz z montażem dla 2-pokojowego domu to około 5-10 tys. zł.

Problem przy tym, że trzeba mieć trochę szczęścia, aby po trakcie najgorszych upałów odszukać sprawdzoną ekipę do procesu budowy urządzeń. Może się także okazać, że na instalację zgodzić musi się konserwator zabytków, spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa.

Bardziej doraźnym rozwiązaniem może być kupno klimatyzatora przenośnego. Jest wówczas najpopularniejsze w Polsce rozwiązanie (zdecydowało się nań 60 proc. użytkowników). Ma ono kilka niekwestionowanych zalet – można go używać bez specjalnych pozwoleń, kupić za relatywnie małe pieniądze (1-2 tys. zł), a do tegoż po sezonie po prostu schować. Niestety nie brakuje mu też wad. Jest głośny, zużywa dużo energii elektrycznej, ochłodzi ograniczoną powierzchnię przeważnie w obrębie od 15 do 30 metrów, a czułe powietrze trzeba odprowadzić dzięki zewnątrz szeroką rurą, jak może wymagać otwarcia okna.

Źródło: Open Finance Liczba dni spośród temperaturami minimum 30 rzędów Celsjusza

2. Wprowadź powietrze w ruch

Nie zawsze jest sens aż tyle inwestować w ulepszenie klimatu przez kilka dzionki w roku. Trudno się wiec dziwić, że najpowszechniejszym sposobem na ukojenie po trakcie upałów są wiatraki. Rozwiązań jest wiele, ale na szczególną uwagę zasługują - znane z amerykańskich filmów - wiatraki sufitowe. Zasada działania jest bardzo prosta. Mają one wprawiać w ruch powietrze, które opływając ciało pobudza parowanie i przynosi ulgę. Głównym plusem jest cena. Stojący wiatrak to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do kilkudziesięciu złotych. Gdyby ktoś wolał zamontować sobie wiatrak sufitowy wyda więcej - od czasu niecałych 400 zł do ponad tysiąca. To wyjście cichsze niż przenośny klimatyzator.

3. Zasuń rolety

Nie jest jednak zagadką, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Dlatego w toku wypoczynku przed klimatyzatorem lub wiatrakiem warto się też pomyśleć nad tym jak nie wpuścić upału do apartamentu mieszkalnego. Zaskakująco skutecznym sposobem być może okazać się założenie zewnętrznych rolet okiennych. Latem mają możliwość one chronić domowników coś więcej niż przed wzrokiem sąsiadów jak i również zakusami złodziei, ale także przed słońcem. Warto tego rodzaju inwestycję rozważyć, ponieważ w lecie najwięcej ciepła dostaje się do mieszkania właśnie poprzez okna. Dla porównania przez dach czy ściany do odwiedzenia mieszkania dostawać się może nawet kilkanaście razy skromniej ciepła. Jeśli więc nie rolety zewnętrzne, to przynajmniej żaluzje, rolety montowane w środku czy nawet proste zasłonki powinny być nieodzownym minimum w walce z tropikalnymi upałami.

4. Posadź rośliny

Inwestycja, która dopiero zbyt kilka lat da odrobinę ochłody są rośliny – drzewa, krzewy czy pnącza, skoro tylko urosną odbiją lub zasymilują przynajmniej część promieni słonecznych, które w typowych warunkach dostałyby się do odwiedzenia domu przez okna bądź ogrzałyby ściany. Oczywiście wydaje się to rozwiązanie zwłaszcza dla osób mieszkających w mieszkaniach lub mieszkaniach wyposażonych po ogródek. Posiadacze balkonów mają niestety ograniczone możliwości zaprzęgnięcia przyrody do walki wraz z upałem.

5. Ocieplenie działa też latem

Podobnie największą swobodę w batalii o ukojenie, gdy gorączka za oknem zaczyna stanowić tropikalna, daje posiadanie domu jednorodzinnego. Daje to większą dowolność w wyposażaniu i wykańczania budynku niż po przypadku bloku. Można w przykład zdecydować się w ocieplenie ścian i dachu bez namawiania na ten ruch spółdzielni lub wspólnoty. Wbrew pozorom taka uruchomienie da nie tylko oszczędności zimą, ale też wyższą izolację od letniego ukropu. O tym czy należy niech świadczy fakt, że na przykład do pięćdziesięciometrowego domu w ciągu doby poprzez sam tylko dach trafia więcej ciepła niż wówczas, które wyprodukowałaby włączona na 10 godzin kuchenka mikrofalowa lub komputer pracujący poprzez 2-3 dni.

Nasz kraj poradziła sobie bez ciepła z importu. Pomimo upałów

Przy okazji wskazane jest zastosować na elewacji jakim sposobem najjaśniejszą farbę – nie zaakceptować bez kozery mieszkańcy basenu morza śródziemnego upodobali sobie białe ściany domów – odbijają one więcej promieni słonecznych.

6. W kuchni

Skoro obecnie zadbaliśmy o to, aby do mieszkania dotarło jak na przykład najmniej ciepła, to nie zaakceptować zapominajmy o tym, hdy sporo ciepła wytwarzamy także wewnątrz. Gotowanie obiadu, wody w czajniku czy pieczenie powodują, że w budynku zbiera się dużo niechcianego ciepła. Co więcej, wietrzenie może okazać się nieefektywne, kiedy za oknem także wydaje się ukrop. Zamiast pieczonego indyka na obiad warto dlatego po prostu rozważyć lekką sałatkę.

Bardzo złym pomysłem jest też kucharzenie bez pokrywek na garnkach. Nie dość że tego typu gotowanie trwa dłużej, wówczas jeszcze garnek bez przykrywki emituje więcej pary wodnej. Pamiętaj – im jej więcej, tym trudniej pobudzić parowanie tam gdzie fita pożądamy dla ochłody, czyli na naszej skórze.

7. Pij i pław się

Podobnie złym planem podczas upałów jest branie ciepłych pryszniców, które dostarczą do domu więcej ciepłej pary wodnej. W trakcie upałów nie należy jednakże unikać wody – przede wszystkim tej pitnej – której to potrzebujemy więcej niż najczęściej, gdy ukrop jest tropikalny.

Zamiast gorącej kąpieli lepiej wziąć chłodny prysznic, a jeszcze lepiej pokusić się o własny basen. Zarówno rozłożenie dmuchanego basenu w ogródku, jak i również budowa go na stałe nie musi wymagać szczególnych pozwoleń. Chęć wybudowania basenu o przesrtrzeni do 30 m kw. wystarczy bowiem zgłosić do starostwa powiatowego. Minimalny nakład pieniężny to kilka - kilka tysięcy złotych w relacji od wielkości basenu. Jeśli ktoś chciałby pokusić się o rozwiązanie z wyższej półki, to wkopanie po ziemię prefabrykowanego basenu o powierzchni 26 m kw. i głębokości 1, pięć m wraz z zestawem filtracyjnym, oświetleniem, pompą energii, drewnianą obudową wokół basenu i folią do przykrycia basenu, musi się polegać z kosztem rzędu 40-50 tys. zł (cena wraz z montażem).

Zalążek: Open Finance Liczba budynków i mieszkań wyposażonych w klimatyzację

8. Wyłącz niepotrzebne urządzenia

Wracając jednakże z powrotem do domu warto zwrócić uwagę w wszystkie urządzenia elektryczne, które posiadamy. Najwięcej ciepła sporządzają: piekarnik, kuchenka, telewizor, podświetlenie czy mikrofalówka. Warto uniknąć ich użycia w godzinach szczytu. Powód? Przeciętnie możemy przyjąć, że włączenie wszelkich podstawowych urządzeń elektrycznych dzięki godzinę spowoduje wytworzenie takiej ilości ciepła, jaka otrzymanie się w południe przy ciągu 45 minut przez okna 50-metrowego lokalu, usytuowanego od strony południowej.

9. Oszczędzaj światło

Identycznie jest z oświetleniem. Szczególnie jeśli używamy tradycyjnych żarówek, to oznacza to, że u sufitu mamy przyczepione według prostu małe grzejniki. O wiele lepsze pod tym aspektem są energooszczędne świetlówki albo żarówki LED-owe. Wytwarzają ów lampy wielokrotnie mniej ciepła niż tradycyjne żarówki.

10. Intensywnie wietrz nad ranem

Z wszystkich tych rad trzeba korzystać z rozwagą. Nie chodzi przecież na temat to, aby na czas upałów zamknąć się w szczelnym betonowym bunkrze obsianym roślinnością bez dostępu do promieni i innych zdobyczy cywilizacji. Pamiętajmy też, że wygodę zapewnia nie tylko umiarkowana temperatura, ale też świeżutkie powietrze.

Mimo upału musimy więc pozostawić uchylone okna bądź zapewnić odmienny rodzaj wentylacji. Najlepiej gdy uchylimy okna, które po danym momencie nie są narażone na działanie promieni słonecznych. Ponadto jeśli pragniemy mieszkanie porządnie przewietrzyć, to przeważnie najlepiej robić wówczas w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej tej, która panuje po mieszkaniu. Dobrym momentem na intensywną wymianę powietrza istnieją też godziny tuż ponad ranem, gdy na zewnątrz powinno być najchłodniej.