24.06.2019
Banknoty dla Gwatemali od Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Następnie długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych podpisała z Banco de Guatemala umowę dzięki produkcję banknotów o nominałach 5 i 10 quetzali - poinformowała w poniedziałek spółka. Wytwórnia rozpocznie pracę banknotów dla banku centralnego Gwatemali jeszcze w tym roku.

Umowę podpisano w poniedziałek. Obydwa nominały zostaną wydrukowane z domieszką włókien syntetycznych.

Kradzież pieniędzy przez podmianę kart SIM. Urząd ostrzega

Największe zamówienie

"Będzie wówczas największe zamówienie w polskiej dotychczasowej współpracy z gwatemalskim bankiem centralnym. Od kilku lat sukcesywnie zdobywamy zbyt Ameryki Łacińskiej, a Gwatemala jest już naszym trwałym kontrahentem. Bardzo nas to cieszy, bo zamówienia eksportowe są istotnym źródłem dywersyfikacji przychodów Wytwórni" - powiedział prezes PWPW Maciej Biernat.

W komunikacie napisano, że PWPW prowadzi operowania handlowe w Ameryce Łacińskiej od 2011 roku. Dotychczas Wytwórnia, oprócz Gwatemali, wyprodukowała banknoty m. in. dla Paragwaju i Hondurasu. A obecnie realizuje kilka zleceń dla krajów z tegoż regionu, w niniejszym na wyprodukowanie 55 mln sztuk banknotów dla Dominikany i 170 mln sztuk banknotów dla Hondurasu. Spółkan od kilku lat produkuje również komponenty paszportowe dla Ekwadoru, an od tego roku paszporty dla Hondurasu.

Biernat podkreślił, że "Ameryka Łacińska to atrakcyjny, ale raz za razem bardziej wymagający rynek".

O spółce

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S. Zaś. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, nad którą ochrona właścicielski sprawuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. Spółka zajmuje się produkcją papierów, m. in. paszportów jak i również banknotów.