05.07.2019
CASE: luka w VAT na terytorium polski spadła do 7, dwóch proc. w 2018 roku

Luka w VAT w Naszym kraju spadła z poziomu czternaście, 7 procent w 2017 rok do 7, 2 procent w 2018 roku. To oznacza poziom 13, 8 miliarda złotych - poinformowało Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, powołując się na swe szacunki.

"Według ekspresowych szacunków CASE – Środku Analiz Społeczno-Ekonomicznych, luka przy VAT w Polsce spadła z 14, 7 proc. w 2017 r. do 7, 2 proc. w 2018 r. To określa, że w ciągu dwóch czasów luka zmniejszyła się wraz z 36, 9 miliarda zł w 2016 r. do 13, 8 miliarda złotych w 2018 r. " - napisano w komunikacie CASE.

Premier: polska walka z oszustwami VAT została doceniona

Szacunki luki VAT

Instytucja tłumaczy, że swoje szacunki utrzymuje na danych Głównego Urzędu Statystycznego, Ministerstwa Finansów oraz pełnych szacunkach luki przy VAT z 2016 r., które CASE opracowało na rzecz Komisji Europejskiej, a też na założeniu stałej efektywnej stopy podatkowej w czasie 2016-2018.

Dodano, że całkowite szacunki luki będę umieszczone przez KE w późniejszym terminie.

Jak objaśnia CASE, luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu VAT a tym, co rzeczywiście odziałuje do budżetu państwa. Po skład luki wchodzi zbiór zjawisk, w tym unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków oraz nadużycia, które w ostatnich czasach w Unii Europejskiej przybrały postać tzw. karuzeli VAT-owskich, wykorzystujących ciąg powiązanych podmiotów, spółki słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

"Tak szybki spadek luki nie był obserwowany przy żadnym kraju UE przy ostatnich latach, a luka w VAT zmalała w naszym kraju do poziomu notowanego w 2016 roku w Austrii, Danii czy Finlandii. Wyższa ściągalność VAT w Naszym kraju jest wyraźnie związana wraz z wzrostem dyscypliny płacenia podatków i spadkiem skali wyłudzeń" - tłumaczy cytowany po komunikacie dyrektor naukowy ds. polityki fiskalnej w CASE i kierownik zespołu przygotowującego raport na zlecenie KE dr Grzegorz Poniatowski.

"Niewątpliwe zasługi"

- Programy informatyczne wdrożone przez MF miały w tym niewątpliwe zasługi. Optymistyczne dane tyczące dochodów i zwrotów VAT wskazują na sukces, lecz również pokazują, że niemałym wyzwaniem będzie dalsza szybka poprawa ściągalności VAT – uważa Poniatowski.

Zgodnie z informacją, CASE od momentu 2012 roku liczy puste miejsce w VAT na zamówienie Komisji Europejskiej.

Z ubiegłorocznego raportu, który dotyczył luki w 2016 r., wynika że 22 kraje UE, w tym Polska, zmniejszyły lukę.

Unijna najsłabsze ogniwo zmalała o ponad dziesięciu mld euro w zestawieniu do 2015 r. jak i również o ponad 20 mld euro w stosunku do odwiedzenia 2012 r. "W ujęciu procentowym oznacza to spadek luki z 13, 2 proc. w 2015 r. do odwiedzenia 12, 3 proc. po 2016 r. Jest wówczas najlepszy wynik od 2012 r. W przypadku Naszego kraju luka VAT w 2016 r. zmniejszyła się na temat 3, 5 punktu procentowego w porównaniu do 2015 r., co stanowiło 5, 5 mld złotych" - wyjaśniono.

"Bezprecedensowa redukcja"

Komunikat CASE skomentował na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. "Wyliczenia CASE - bezprecedensowa redukcja luki VAT na temat 23 mld zł przy dwa lata! - tylko utwierdzają nas w tym, że w walce z oszustwami VAT wybraliśmy odpowiednie rozwiązania, które polepszyły kanon życia Polaków i o które dziś pytają naszej firmy przywódcy z całego świata" - napisał.

Wyliczenia CASE - bezprecedensowa obniżka luki VAT o 23 mld zł w więcej niż jeden lata! - tylko utwierdzają nas w tym, że w walce z oszustwami VAT wybraliśmy właściwe rozwiązania, które polepszyły standard egzystencji Polaków i o które dziś pytają nas dyrektora z całego świata.

— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) March 5, 2019

Kwestionowane szacunki

Pod koniec grudnia Andrzej Bratkowski, były penis RPP, obecnie ekspert sejmowej komisji śledczej do spraw VAT z rekomendacji Platformy Obywatelskiej, oraz Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów i były główny ekonomista Ministerstwa Finansów za poprzedniego rządu, przygotowali własny raport dotyczący luki w VAT.

Jak podkreślili ekonomiści, celem raportu jest przede wszelkim wyjaśnienie nieporozumień narosłych naokoło wykorzystania istniejących szacunków luki VAT do analizy objętości i przyczyn przestępstw związanych z podatkiem VAT, w niniejszym krytyczna analiza szacunków luki VAT opracowywanych przez Środek Analiz Społeczno-Ekonomicznych na zlecenie Komisji Europejskiej.

– Nie ma podstaw do odwiedzenia twierdzeń, że luka VAT rosła w czasie (2008-2015 - red. ). Problemy obecnie rozdmuchiwane i przypisywane rządom PO–PSL istniały przedtem i są nadal. Chociażby obecnie zgodnie z szacunkami rządu luka jest wysoka, mimo że warunki do do niej zmniejszania są lepsze niż w czasach kryzysu – podkreślił Andrzej Bratkowski w wypowiedzi dla "Dziennika Gazety Prawnej".

– Próba oczyszczenia luki VAT wraz z wahań cyklicznych, czyli przemian sytuacji gospodarczej, nie kłamstw i nadużyć, prowadzi do odwiedzenia konkluzji, że poziom luki był w całym czasie 2005–2015 relatywnie stabilny, z minimalną tendencją do obniżania się – ocenił przy grudniu Kotecki.

"Uzyskane wyniki nie oznaczają, iż w Polsce nie mamy do czynienia z poważnymi ubytkami dochodów z VAT spowodowanymi działalnością przestępczą. Wskazują jedynie, że problem tenże w równym stopniu tyczy się lat 2008–2015, jak i również wcześniejszych" - stwierdzono w raporcie.