26.07.2019
EPUAP znowu ma problemy

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Kolejne problemy systemu ePUAP. Po weekendowej poważnej awarii dostęp do serwisu dzięki moment powrócił. Jak się jednak okazuje - odrzucić na długo. W poniedziałek rankiem problemy powróciły, a wejście do platformy jest zniżony. - Prace nad pełnym przywróceniem funkcjonalności trwają, lecz aktualnie nie jesteśmy przy stanie podać dokładnego terminu - poinformowali przedstawiciele Centralnego Ośrodka Informatyki.

- W niedzielę system był monitorowany i działał poprawnie. Problemy z działaniem programu ponownie pojawiły się po poniedziałek rano - dodano.

Masowy wyciek danych z kont. Przetestuj, jak się zabezpieczyć

- Niestabilności systemu, które to pojawiły się w poniedziałek spowodowane były dużym obładowaniem systemu (system przetwarzał zaległe sprawy, co w złączeniu z bieżącymi spowodowało, hdy nie wytrzymały tego serwery). System jest na dozorowany i specjaliści Centralnego Ośrodka Informatyki starają się reagować na bieżąco - rzekł w rozmowie z. pl Karol Manys, rzecznik prasowy resortu cyfryzacji.

Jak dodał działanie ePUAP-u wydaje się "dalekie od ideału". Wszystkie problemy nie uszły zresztą uwadze także Annie Streżyńskiej, minister cyfryzacji.

"Sposób, w jaki zbudowano ePUAP, może być przedmiotem habilitacji. Pisałam już kiedyś, iż gdyby nie środki UE, to należałoby go zaorać. Centrum Cyfrowej Administracji - twórca i właściciel ePUAP - został przez naszą firmę postawiony w stan likwidacji, a sam ePUAP przeniesiony miesiąc temu do Centralnego Ośrodka Informatyki. Zrobiony auditing wykazał mnóstwo podstawowych błędów, niekorzystna umowę z wykonawcą, brak backupu. COI ma czas do września ulepszyć ten system i wędrować go na stabilną infrastrukturę" - napisała w sobotę wieczorem na swoim profilu na Facebooku.

5/5 Prace nad pełnym przywróceniem funkcjonalności trwają, ale w tej chwili nie jesteśmy podać dokładnego terminu

— COI (@COIgovPL) May dziewięć, 2016

W świeżej roli

ePUAP znów operuje. Choć "został zbudowany z brakiem backupu"

Rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji twierdzi, że "w ciągu kilku miesięcy docelowo ePUAP zniknie". - Nie będzie całkiem zlikwidowany, ale przy związku z tym, iż docelowo obywatel. gov. pl stanie się jedną architekturą do administracji, ePUAP będzie schowany. Stanie się jego częścią - generatorem papierów - powiedział.

Elektroniczna Podest Usług Administracji Publicznej to jedna z dróg, jaką rodzice mogą złożyć wniosek o świadczenie 500 dodatkowo. Aby załatwić sprawę przez internet za pomocą platformy ePUAP, należy założyć profil zaufany. Pozwala on potwierdzić identyczność.

Weekendowe problemy

Przypomnijmy, że pierwsze problemy z systemem ePUAP pojawiły się w miniony piątek. "System ePUAP zaliczył ciężkie #tangodown i przed nocą sobota/niedziela raczej go nie podniesiemy" - napisano w sobotę tuż po północy na Twitterze Centralnego Ośrodka Informatyki.

Nad naprawą awarii pracował specjalnie powołany po tym celu sztab kryzysowy. "Wszystkie ręce zostały wyciągnięte na pokład. Powołany został sztab kryzysowy" - dodano, jednocześnie informując, że cząstka ludzi została ściągnięta z weekendowego wolnego.

Po kilkudziesięciu godzinach udało się naprawić awarię i od momentu godz. 3 w nocy w niedzielę dało się ponownie skorzystać z systemu. "ePUAP znów działa i to ze zaktualizowanym oprogramowaniem. Za niedogodności przepraszamy. Oby to był ostatni raz" a mianowicie napisano.

"System zbyt takie pieniądze musi działać"

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej została powołana do odwiedzenia życia ustawą z 2005 r. o informatyzacji funkcjonowania podmiotów realizujących zadania publiczne. Uruchomiona została w 2004 r.

- System, który kosztował 120 mln złotych nie może okazać się tak, że się najzwyczajniej w świecie wywala. System za takie pieniądze musi działać a mianowicie powiedział Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.

Platforma ePUAP służy do łączności obywateli z jednostkami administracji publicznej w ujednolicony, typowy sposób. Za pośrednictwem platformy można m. in. ustanowić firmę, opłacić składki, dopisać się do spisu wyborców, złożyć skargę lub wniosek, deklarację śmieciową, wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego spośród zagranicy, poprosić o wypis akt stanu cywilnego, zmienić adres do korespondencji lub zamieszkania itp.