15.09.2019
Jak i gdzie wyrobić paszport. Liczba paszportów wydanych w 2018 roku - MSWiA

W 2018 roku wydano najwięcej paszportów od periodu przystąpienia Polski do Starego kontynentu Europejskiej. Wynik był lepszy o ćwierć miliona niźli rok wcześniej.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zajmuje się między innymi przygotowywaniem dokumentów, w całym 2018 r. wydano 1 milion 763 tysiące 658 paszportów. Dla porównania w 2017 r. było to 1 milion 500 tysięcy 179 paszportów.

"Od chwili przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej, tj. od momentu 1 maja 2004 r. do Unii Europejskiej, rok 2018 był rekordowy pod spodem względem liczby wydanych paszportów" - poinformowało nas gabinet prasowe MSWiA.

Dotychczas najwięcej paszportów wydano po 2002 roku - 2 miliony 645 tysięcy 559 dokumentów.

Przyczyny wzrostu

Wielkanoc za granicą. Zmiana lidera wśród najpopularniejszych kierunków

Przedstawiciele MSWiA pytani o przyczyny rekordowego wyniku w 2018 roku, zwrócili uwagę, że "obywatele polscy, składający wniosek o edycje dokumentów paszportowych nie wskazują – co do zasady – powodu ubiegania się o wydanie dokumentu, zbyt wyjątkiem trybów wnioskowania o drugi paszport lub paszport tymczasowy".

"W konsekwencji, brak jest obiektywnej możliwości wskazania powodów lub przyczyn zwiększonego zapotrzebowania obywateli na dokumenty paszportowe" - dodano.

Jednocześnie przedstawiciele ministerstwa wyjaśnili, że w 2018 r., tak jak i w dawnych latach, najwyższa liczba wniosków o wydanie paszportów odziałuje do MSWiA w sezonie turystyczno-urlopowym.

Być może wzrost ma zatem związek z rosnącym zainteresowaniem wyjazdami do krajów, których granice można przekraczać tylko spośród ważnym paszportem.

Nawet 9 dni wolnego w majówkę. Oto najpopularniejsze kierunki wyjazdów

Najnowsze raporty potwierdzają, że zainteresowanie takimi kierunkami także w 2019 roku nie maleje. Z danych zaprezentowanych przez Fly. pl (jednego z trzech, obok serwisów Wakacje. pl i Travelplanet. pl, najważniejszych multiagentów turystycznych działających na polskim rynku), najpopularniejszym kierunkiem na tegoroczną majówkę również jest Turcja. Na podium jest także Egipt. Do wszystkich tych krajów wymagany jest paszport.

Jakie prognozy

Dane za pierwsze 3 miesiące tego roku wskazują, że w 2019 roku kalendarzowego może stać się wydanych jeszcze większą ilość paszportów.

Od stycznia do marca wydano ponieważ 422 511 paszportów, w trakcie gdy w analogicznym czasie przed rokiem było wówczas 380 335 paszportów.

Wyższego wyniku niż poprzednio rokiem spodziewa się swoją drogą samo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. "(... ) prognozuje się, iż w 2019 r. liczba wydanych obywatelom polskim dokumentów paszportowych będzie wyższa, niż przy roku ubiegłym" - podkreślono w przesłanej nam odpowiedzi.

Dodano jednak, hdy "obecnie trudno jest zdefiniować procentowy wzrost liczby mieszkańcówrezydentów polskich ubiegających się o wydanie dokumentu paszportowego, ponieważ największe zainteresowanie otrzymaniem paszportu występuje w okresie kwiecień - sierpień, co jest podyktowane – w głównej mierze – sezonem turystyczno-urlopowym".

Polski paszport znalazł się na 13. miejscu w rankingu Henley Passport Index. Wynika z jego, że turyści z Polski na podstawie tego dokumentu mogą korzystać z ułatwień, przekraczać granice 175 krajów i innych miejsc docelowych.