20.06.2019
Andrusiewicz o jednym przelewie składkowym do ZUS

Jeden przelew składkowy w zamian trzech już obowiązuje. Na wstępie kilkadziesiąt tysięcy wpłat, które wpłynęły na indywidualne weksle, zostały już rozliczone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - poinformował rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz w programie "Biznes dla Ludzi" TVN24 Dwukrotnie.

1 stycznia 2018 roku zniknęła konieczność opłacania składek na kilka weksli.

Miliardy wraz z VAT popłynęły do publicznej kasy. "Pieniądze na program 500 plus"

- Od czasu 1 stycznia tego r. obowiązuje nas tylko 1 przelew do ZUS. W zamian dotychczasowych trzech, a nawet czterech. I co więcej, nie musimy tego transferu opisywać. Do tego czasu musieliśmy wpisywać, za który miesiąc istnieją to składki oraz identyfikatory, które nas przed ZUS identyfikują. Inaczej byłby kłopot z zaksięgowaniem tego transferu - przypominał Wojciech Andrusiewicz.

- Teraz mamy osobisty indywidualny numer rachunku. Trzeba, że wpiszemy kwotę, poczynimy przelew. Nie musimy wykonywać dodawanie żadnych dodatkowych opisów - mówił rzecznik ZUS.

ZUS każdy taki przelew zaksięguje na poszczególne zasoby finansowe: Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Kasa zapomogowa Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zaległości składkowe

Warto pamiętać, że w sytuacji obciążenia pieniądze trafią od razu w spłatę zaległości.

- Do grudnia ubiegłego roku kalendarzowego przedsiębiorcy mogli "rotować" przelewami do ZUS, mogli mieć zadłużenie, nie pokrywać go, co było trochę kłopotem dla ZUS - przypominał rzecznik.

Kilkanaście milionów pracowników może skorzystać na zmianach w podatkach

Andrusiewicz radził, co zrobić, żeby do takich zaległości, nawet w trudnych sprawach, nie dopuścić. - O ile ktoś ma nóż w gardle, należy złożyć wniosek o odroczenie płatności składki, nie tylko tej niedalekiej. Zakład w ciągu kliku dni taki wniosek rozpatruje, jeżeli potrzeba, to szybciej - wyjaśniał Andrusiewicz.

- Jeśli jednak ktoś posiada odsetki naliczane przez ZUS, to radziłbym - miast rotować składkami - wystąpić o układ ratalny a mianowicie radził - Wówczas zaprzestają nam biec odsetki za niepłacone składki.

Poinformowani

Jak poinformował Andrusiewicz, na wstępie wpłaty na indywidualne liczebniki rachunków składkowych wpłynęły już 2 stycznia przed godziną 7. 00. - 34 tysiące wpłat miało obszar wczoraj (tj. 2 stycznia), na 68 mln złotych - chwalił Andrusiewicz przy środę.

Informację o numerze rachunku składkowego ZUS zaczął wysyłać do biznesmenów listem poleconym 1 października 2017 roku. W 3 turach wysłano 3, szóstej mln listów. Jak informował ZUS w połowie listopada, do zakładu wróciło ponad 450 tys. listów, przede wszystkim z powodu zmiany adresu zamieszkamia przedsiębiorcy.

Jak zapewnia Andrusiewicz, ZUS wciąż oldschoolowa się dotrzeć do wszystkich przedsiębiorców, szczególnie nieaktywnych. - Aktywni klienci są w zasadzie poinformowani, nie słyszałem na temat żadnych dużych wątpliwościach. W portalach społecznościowych zaobserwowałem zamianę informacji między biurami księgowymi, które piszą "nie dzierży żadnego problemu, wszystko zachodzi sprawnie" - zapewniał zwiedzający TVN24 BiS.

Emeryci

Andrusiewicz był też pytany o wnioski, które oddziaływają do ZUS w zależności z obniżeniem wieku emerytalnego. Według najnowszymi danymi ministerstwa pracy, rodziny i strategii społecznej o emeryturę ubiega się obecnie ponad 424 tys. osób.

- 58 procent wniosków złożyły kobiety. Rzecz ważna, 53 procent tych wniosków złożyły osoby nieaktywne zawodowo a mianowicie wyjaśnił Andrusiewicz.