20.06.2019
ANR sprzedała ok. 77 tys. hektarów. Najwięcej w Zachodniopomorskiem

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pełne przekonanie co do jego nieustającego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Stanie się inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco używane przez nas siły zbrojne"
  • Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Agencja Posiadłości Rolnych w 2015 r. sprzedała 76, 6 tys. gruntów rolnych. Najwięcej przy województwie zachodniopomorskim - w porządku. 11, 5 tys. ha. Do państwowej kasy trafiło 1 mld 850 mln zł - poinformował rzecznik ANR Witold Strobel.

Agencja zrealizowała plan skarbowy przewidziany na 2015 rok. Łącznie w ubiegłym roku kalendarzowego przekazała 1, 85 mld zł, z czego jednej, 1 mld zł do budżetu i ok. 744 mln zł na Fundusz Rekompensacyjny, z którego wypłacane są rekompensaty dla Zabużan.

Sprzedaż wstrzymana

Jurgiel: będzie moratorium na handel państwowych gruntów

Od dwadzieścia listopada 2015 r. Przedstawicielstwo nie organizuje i nie sprzedaje ziemi na przetargach. Natomiast podpisywane są umowy sprzedaży (akty notarialne) przy odniesieniu do przetargów rozstrzygniętych. Realizowane są także, po weryfikacji, transakcje w trybie bezprzetargowym dla spadkobierców, byłych właścicieli i dzierżawców, których Agencja zawiadomiła o przeznaczeniu nieruchomości do sprzedaży do odwiedzenia 20 listopada ub. r.

W ubiegłym roku kalendarzowego Agencja sprzedała 76, sześć tys. ha gruntów rolniczych. Najwięcej państwowych gruntów zostało sprzedane terenie województw: zachodniopomorskiego – ok. 11, pięć tys. ha, dolnośląskiego – 10, 2 tys. ha oraz wielkopolskiego i warmińsko-mazurskiego – po 9, pięć tys. ha. W sumie Agencja zorganizowała ponad 61, 2 tys. przetargów, w tym 54 tys. przetargów na sprzedaż ziemi. Niemal 2, 7 tys. wówczas były przetargi na sprzedaż ograniczone.

Agencja przeprowadziła też ponad 7, 1 tys. przetargów na dzierżawę. W ubiegłym roku Agencja wydzierżawiła 35 tys. ha gruntów.

Grunty do wydzierżawienia

W tym roku zasadniczą formą zagospodarowania państwowych fundamentów rolnych będzie dzierżawa. Jednostki, które chcą powiększyć lub utworzyć gospodarstwo rodzinne (do 300 ha) będą mogły wydzierżawić ziemię na przetargach ograniczonych licytacyjnych lub ofertowych. Okres trwania nowo zawieranych umów dzierżawy, co do odwiedzenia zasady, będzie wynosić 10 lat.

ANR posiada w zasobach ponad stu tys. ha do wydzierżawienia.

Dzierżawa gleby znowu możliwa. Ale zbyt wciąż wstrzymana

Agencja wciąż sprzedaje na przetargach nieograniczonych grunty nierolne (m. in. tereny inwestycyjne, działki budowlane i rekreacyjne) i cele zabytkowe. Oraz przekazuje samorządom nieodpłatnie nieruchomości na zamiary własne.

Obecnie w dzierżawie jest nieco ponad 1 mln ha fundamentów, głównie na terytorium województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego.

Najwięcej gruntów Skarbu Ciebie było dzierżawionych w 1996 roku. Prawie 2, 9 mln ha.

Od początku swojej działalności, tj. od 1992 r., Przedstawicielstwo przejęła łącznie do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa 4, 7 mln ha. Obecnie w zasobie jest trochę ponad 1, cztery mln ha, w naszym ponad 1, 2 mln ha jest w dzierżawie, a 248 tys. ha czeka na sprzedaż bądź inne zagospodarowanie.