17.06.2019
Air Berlin przestanie latać do Rosji  Ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach
  • Spór naokoło Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Republika federalna niemiec zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom
  • Moskwa potrzebuje "wykluczyć lub zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą poprawki. Putin ma nową ofertę gwoli kobiet

Tanie niemieckie linie lotnicze Air Berlin zlikwidują połączenia do Rosji. Decyzja przewoźnika to efekt spadającego popytu na loty na tych kierunkach. Dzięki podobny krok zawczasu zadecydowały się inne międzynarodowe linie lotnicze.

Spółka Air Berlin poinformowała, że na wstępie przyszłego roku przestanie latać do Rosji. Połączenia dzięki linii Berlin - Moskwa będzie działało tylko do 18 stycznia 2016 roku kalendarzowego. Na razie nie nie ulega kwestii, kiedy odbędą się ostatnie loty na pozostałych połączeniach: Berlin - Kalingrad orad Dusseldorf - Moskwa. Wiadomo zaś, że decyzja przewoźnika to efekt spadającego popytu na loty na tych kierunkach.

Merkel: Rosja jest solidnym dostawcą gazu

Coraz gorzej

Air Berlin już w czołowej połowie roku ograniczył cyfrę połączeń do kraju rządzonego przez Władimira Putina. Przewoźnik używał też mniejszych pojazdów latających, aby nie "wozić powietrza". Teraz jednak zdecydowano, iż loty zostaną całkowicie zlikwidowane.

Wcześniej na pokrewny krok (całkowicie likwidując lub ograniczając liczbę połączeń) zdecydowały się inne linie lotnicze. Wśród nich są metrów. in. EasyJet, Air France, Finnair, Thai Ariways, Niki czy Cathay Pacific.

To efekt spadku ceny rubla i spowolnienia ekonomicznego, które odbiły się w stanie portfelu Rosjan. Dużej liczby z nich nie dziać już na międzynarodowe wędrówki, czy wakacje. Nic dlatego dziwnego, że w minionym roku lawinowo spadła ilość pasażerów na wielu połączeniach.

Mniej pasażerów

Jak podawał wcześniej "The Moscow Times" w pierwszej połówce roku liczba pasażerów latających międzynarodowymi liniami lotniczymi przy Moskwie spadła z 5, 7 do 4, 6 mln osób w porównaniu do analogicznego okresu roku kalendarzowego 2014. O ponad kolejny proc. zmniejszyła się również liczba pasażerów latających spośród rosyjskich lotnisk do międzynarodowych portów lotniczych.